SPORTURI  »  HANDBAL  »  GF WORLD CUP / ROMÂNIA - RUSIA 32-24

România, instrucţie cu Rusia!

Articol de - Publicat joi, 23 septembrie 2010 00:00

După campioana olimpică, româncele au învins şi campioana mondială, Rusia, la capătul unei evoluţii încîntătoare

"Naţionala" României merge ceas la Cupa Mondială din Danemarca, turneul amical la care participă an de an cele mai bune echipe din lume.

După ce marţi seara "tricolorele" au învins cu 21-20 Norvegia, campioana olimpică, ieri a venit rîndul Rusiei, campioana mondială. Echipa temutului Evgheni Trefilov a fost umilită de românce, care au scăpat de complexul pe care-l aveau în faţa campioanelor. Apărarea a dus greul în faţa rusoaicelor, trioul Amariei-Brădeanu-Neagu fiind practic de netrecut. Portarul Talida Tolnai a făcut şi ea unul dintre cele mai bune meciuri ale sale. În prima repriză, goal-keeperul Oltchimului a avut un procentaj fabulos, de 85 la sută, luînd un singur gol în 11 minute!

În ofensivă, "tricolorele" au jucat mult mai exact decît în partida cu Norvegia, depăşind în viteză masiva apărare rusească. Amariei, Elisei, Neagu au marcat gol după gol şi la pauză România avea deja şase goluri avans: 15-9. Trefilov a schimbat, şi-a certat aspru elevele, a transpirat pe marginea terenului, dar degeaba. Şi în repriza a doua tot România a făcut spectacol. Scorul a căpătat proporţii, România desprinzîndu-se la zece goluri în minutul 47: 25-15. Radu Voina l-a cruţat însă pe Trefilov şi a schimbat echipa, trimiţînd în teren jucătoarele care jucaseră mai puţin. Chiar şi aşa, România a cîştigat la final cu 32-24, cea mai categorică victorie în faţa campioanei mondiale din ultimii 20 de ani!

România 32 (15)
Neagu 6, Amariei 5, Elisei 4, Geiger 3, Nechita 3, Moldovan 3, Manea 2, Paraschiv 2, Chintoan 2, Ţăcălie 2. Antrenor: Radu Voina
Rusia 24 (9)
Sen 7, Davîdenko 6, Cernoivanenko 3, Koroleva 2, Levina 2, Gorşenina 2, Gruzdeva 1, Lavreniuk 1. Antrenor: Evgheni Trefilov

Director tehnic nou
Narcisa Lecuşanu, fostul centru al Oltchimului şi al "naţionalei" României, a debutat în noua sa funcţie din cadrul Federaţiei Române de Handbal cu prilejul GF World Cup de la Aarhus. Lecuşanu e noul director tehnic şi urmează să se ocupe de loturile naţionale feminine ale României. "Sînt bucuroasă că am debutat cu dreptul şi că fetele au jucat extraordinar", a declarat Narcisa, care s-a pozat cu mascota competiţiei din Danemarca.

"Plăcere diabolică de a juca!"

Radu Voina spune că nu se aştepta la o victorie categorică în faţa Rusiei

- Domnule Radu Voina, după Norvegia, aţi bătut Rusia categoric. Vă aşteptaţi?
- Nu credeam că învingem chiar la opt goluri. Fetele joacă însă cu o plăcere diabolică. E o dispoziţie generală extraordinară, tonus, sper să le ţină Dumnezeu aşa.

- Apărarea a dus greul şi în faţa Rusiei?
- Fără îndoială. Mobilizarea fetelor e excelentă, vorbesc, comunică, se încurajează. Acesta e marele cîştig.

- Aţi vorbit cu Trefilov după meci?
- Nu, m-a felicitat şi atît. Era trist. Nu-i uşor să pierzi două meciuri la rînd, mai ales cînd eşti campion mondial. Stătea resemnat pe bancă, dar, cum se spune, mai bine să plîngă mama lor decît mama noastră. De cîte ori am pierdut şi noi în faţa Rusiei, a mai venit şi rîndul nostru.

- Puteţi să le menţineţi pe fete concentrate pînă la final?
- Sper. Urmează partida cu Suedia, o echipă care joacă un handbal frumos, stilul nordic. Vom juca numai la victorie. În plus e o şansă de a ne testa forţele cu o altă formaţie înainte de Europene

Cu doar două zile înainte de România - Olanda, Valentin Mihăilă a semnat: „Suntem fericiți să vă anunțăm”
Nationala
Lovitura dată de Maccabi Tel Aviv înaintea meciurilor cu FCSB » A semnat seara trecută
Liga Campionilor

Postul TV de sport a devenit de astăzi indisponibil în România! Dispare după 18 ani » Două competiții importante rămân „în aer”

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat