SPORTURI  »  HANDBAL  »  MINAUR BAIA MARE - SCM RM. VÂLCEA 31-30

Vâlcea iese din lupta la titlu! Minaur Baia Mare se impune dramatic pe final » Cum arată clasamentul

Articol de - Publicat sambata, 01 mai 2021 20:06 / Actualizat sambata, 01 mai 2021 20:08

Minaur Baia Mare a câștigat meciul cu SCM Rm. Vâlcea. Oaspeții au condus cu 30-28 pe final, dar nu a știut să gestioneze avantajul. A primit trei goluri consecutive și iese din lupta la titlu.

SCM Rm. Vâlcea a început senzațional disputa cu Minaur Baia Mare, din etapa a 19-a a Ligii Naționale. La Bistrița, echipa antrenată de Florin Pera a condus cu 8-4 în minutul 8 și apoi 11-6 în minutul 13. Goalkeeper-ul Marta Batinovici a închis poarta în tot acest timp, iar atacurile oltencelor, viteza de joc extraordinară, le-au lăsat fără replică pe maramureșence.

Baia Mare a strâns însă rândurile, s-a repliat din mers și a început să recupereze. Vâlcea a greșit tot mai mult în atac și nu a mai găsit soluții la finalizare. Minaur a egalat în minutul 27, la 12-12. Tot vâlcencele au intrat însă în avantaj la pauză, 14-12.

În partea a doua, Minaur a fost echipa care a dictat ritmul. Vâlcencele au obosit parcă, iar apărarea echipei lui Costică Buceschi a fost tot mai exactă. Meciul a fost unul excelent din punct de vedere al vitezei, ritmului de joc, unul cu adevărat de Liga Campionilor.

Scorul din Minaur Baia Mare - SCM Rm, Vâlcea,  ca un carusel

Cele două echipe s-au succedat pe rând la conducere. Minaur a trecut în avantaj, a avut 18-16, 20-18 și apoi 23-21. Vâlcea a trecut din nou în avantaj în ultimele 10 minute, la 25-26. Florentin Pera a gândit un joc pe repunere rapidă, în mare viteză, iar acest lucru le-a surprins pe adversare. Cu patru minute înainte de final, Vâlcea a condus 30-28. Apoi, la 30-29, a ratat o aruncare de la 7 metri capitală, prin Fraga Fernandez. Laslo a egalat când mai erau 2 minute și a dat lovitura decisivă prin Burlacernko.

Oltencele au avut șansa egalului, dar au ratat și ultimul atac și Minaur a câștigat a doua oară în fața vâlcencelor, în actuala ediție. Ca și la Sf. Gheorghe, în etapa a 4-a, și acum a fost tot la un gol. Antrenorul Costică Buceschi are marele merit de a fi gândit un joc cu doi pivoți, fără portar, în momentele în care echipa sa era condusă. A riscat și a câștigat, Minaur înscriind la fiecare fază jucată în superioritate.

Avantaj CSM București

Minaur Baia Mare rămâne la 3 puncte în spatele liderului CSM București, dar probabil va avea nevoie de ajutorul vâlcencelor pentru a mai spera la titlu. Vâlcea ar trebui să încurce CSM București, iar Minaur să câștige toate meciurile rămase de disputat!

1. CSM București 52p (18 jocuri)
  2. Minaur Baia Mare 49 p (18 jocuri)
  3.  SCM Rm. Vâlcea 42p (17 jocuri)

VIDEO Cristina Neagu se gândește la retragere: „Ar fi bine să fac o pauză! Mă gândesc să mă apuc de antrenorat!”

Citește mai multe știri din handbal:

Gheorghe Tadici: ”Handbalul a ajuns concurs între primării, cine dă salarii mai mari!”

Moment halucinant în „Liga Florilor” » Antrenorii au sărit la bătaie după Gloria Buzău - Măgura Cisnădie: „Nici nu vreau să îi rostesc numele”

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda