SPORTURI  »  HANDBAL  »  GLORIA BISTRIȚA-SCM RM. VÂLCEA 21-27

SCM Rm. Vâlcea și-a luat revanșa » Campioana a câștigat clar la Bistrița, pe terenul unde pierduse ultimele două partide de campionat

Kristina Liscevici (la minge) a fost MVP-ul partidei de la Bistrița FOTO ImagePlus

Articol de - Publicat marti, 18 februarie 2020 19:38

Gloria Bistrița era un fel de sperietoare pentru SCM Rm. Vâlcea. Ardelencele câștigaseră ultimele două partide cu oltencele și băgaseră frica în campioană. Au cedat însă în Cupă, 21-27.

Meciul din "optimile" Cupei României nu venea deloc într-un moment bun pentru Vâlcea, care acum trei zile pierduse surprinzător la Cisnădie! Bistrița venea, în schimb, după calificarea în sferturile Cupei EHF.

Vâlcea a făcut însă un meci foarte bun aseară. Apărarea oltencelor a fost la superlativ, iar centrul sârb Kristina Liscevici a fost de-a dreptul magnific. Antrenorul Florentin Pera a schimbat jucătoarele din centrul apărării, mizând pe Jelena Trifunovici și Raluca Băcăoanu. Și pivotul nu a înșelat încrederea. Bistrița a pedalat în gol în fața apărării oaspete, doar aruncările Nataliei Vasileuskaia, campioană cu Vâlcea sezonul trecut, găsindu-și finalitatea. SCM s-a distanțat la 11-6 în minutul 21, dar a urmat cea mai bună perioadă a fetelor lui Horațiu Pașca. Daria Ilina a adus mai multe soluții în atac, iar Gloria a revenit incredibil, la 10-11, după 7 minute fără gol ale oltencelor.

Vâlcea nu s-a panicat însă, și a intrat la cabine cu două goluri avantaj, 13-11.

A avut febră 39,4, dar a jucat!

Irina Glibko a împlinit în ziua meciului 30 de ani. Antrenorul Florentin Pera a vrut să o lase în tribună, ucrainianca fiind răcită, cu o seară înainte având o stare febrilă. Dar Irina a ținut cu tot dinadinsul să joace, și nu a făcut-o deloc rău.

În partea a doua, Vâlcea și-a ridicat nivelul jocului, profitând de jocul uimitor al Kristinei Liscevici. Centrul "naționalei" Serbiei a coordonat fiecare acțiune a echipei sale, a marcat, și-a servit excelent colegele, iar Vâlcea s-a desprins pe tabelă la 10 goluri: 16-26. Portarul Marta Batinovici a avut și ea câteva intervenții foarte bune, securizând poarta.

Cu gândul la meciul de sâmbătă, de la Ljubljana, din Liga Campionilor, Vâlcea a schimbat titularele și meciul s-a încheiat 27-21. Calificare în "sferturi", acolo unde au rămas doar echipe de primă ligă.

Gloria Bistrița 21
Pristăvița 4, Elisei 4, Vasileuskaia 4, Ilina 3, Rațiu 2, M. Costa 2, Tetean 1, Zegrean 1. Antrenor: Horațiu Pașca
SCM Rm. Vâlcea 27
Glibko 7, Liscevici 6, Elghaoui 5, M. Lopez 4, Gonzalez 3, Florica 2. Antrenor: Florentin Pera

• Rapid - SCM Craiova 25-20

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!