SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR / MINAUR BAIA MARE-SKJERN 28-28

Se întorc egalurile » Minaur Baia Mare a înregistrat al treilea egal în grupă și se îndepărtează de calificarea în ”optimi”

Articol de - Publicat luni, 16 noiembrie 2015 00:00

Minaur Baia Mare a întîlnit ieri principala contracandidată la calificarea în primăvara europeană, echipa daneză Skjern Handbold. Maramureșenii pierduseră în tur singura partidă de pînă acum, chiar în Danemarca, și aveau, neapărat, nevoie de un succes.

Păreau că-l obțin relativ ușor după ce au condus în permanență, mai mereu la 3-5 goluri diferență. După 15-11 la pauză, în minutul 39 gazdele mai aveau trei lungimi avans: 20-17. Skjern a rămas însă cu doi jucători mai puțin pe teren. Era momentul desprinderii. Surpriză însă, nu numai că nu au marcat, dar nordicii au egalat! Cu 13 minute înainte de final, au trecut chiar la conducere. Rusul Aflitulin a luat jocul pe cont propriu și a dus iar Minaurul în avantaj.

Fluctuațiile în jocul gazdelor au continuat însă și Skjern a trecut din nou în avantaj. Sadoveac a adus golul egalării, iar bara a salvat punctul maramureșenilor, cu 3 secunde înainte de finalul partidei, la mingea trimisă de golgeterul Olsson.

4 aruncăride la 7 metri au ratat maramureșenii, înscriind o singură dată din acest procedeu

Luptă în trei

Pentru HCM Baia Mare șansele au scăzut după egalul cu Skjern. Maramureșenii mai au două deplasări grele în grupa D, la Zaporojie și Schaffhausen (Elveția), și acasă cu codașa Ellverum, în timp ce danezii par a avea un program mai ușor, cu Ellverum și Zaporojie, acasă, și cu Metalurg, la Skopje. Minaur ar putea să rezolve problema doar dacă vor învinge la Zaporojie, în etapa următoare. Motor mai are de jucat, în rest, cu Kadetten, pe teren propriu, și în Danemarca.

Minaur Baia Mare 28

Sadoveac 7, Aflitulin 6, Vilovski 5, Ivancsik 4, Karacici 3, Bușecan 1, Fotache 1, Ostrușko 1. Antrenor: Petru Pop

Skjern Handbold 28

Olsson 7, Sondergaard 5, Rasmussen 4, M. Christiansen 3, Myrhol 3, B. Christiansen 2, Klitgaard 2, Svensson 2. Antrenor: Ole Norgaard

Notele GSP după meciul unei generații: „Ciudat să vedem decarul în bandă, dar Iordănescu a simțit bine!”
Nationala
Gică Hagi, exuberant după calificarea României în optimi la Euro 2024: „Cred că e posibil orice acum”
Nationala

Dan Șucu nu se oprește! Transfer la Rapid direct de la naționala României, în ziua meciului decisiv cu Slovacia

L'Equipe, reacție incredibilă despre România, posibila adversară a Franței la Euro: „Implacabilă, să se neutralizeze reciproc”