SPORTURI  »  HANDBAL  »  FINALA CUPEI ROMÂNIEI / STEAUA-UCM REŞIŢA 29-27

Specialişti!

Articol de - Publicat luni, 18 mai 2009 00:00

Steliştii au cîştigat pentru a treia oară consecutiv Cupa României, învingînd ieri la Sibiu pe UCM Reşiţa, echipa selecţionerului României, Aihan Omer

Pe locul 4 în campionat, Steaua trebuia să cîştige Cupa României ieri, la Sibiu, ca să salveze un sezon nu prea bun pentru echipa militară. Şania, Georgescu şi ceilalţi jucători bucureşteni au avut de înfruntat vicecampioana României, UCM Reşiţa, formaţie cu o evoluţie foarte bună în Europa.

Steliştii au început însă precipitat  partida, nervii au cedat şi după doar 18 minute pivotul Marius Novanc a fost eliminat pentru că l-a înjurat pe arbitrul Toma Pleşa. Reşiţa era stăpînă în teren, conducea cu trei goluri diferenţă şi fanii alb-albaştrilor visau la primul trofeul pentru favoriţii lor. "Militarii" au strîns însă rîndurile, au preluat iniţiativa şi la pauză cele două echipe jucaseră degeba, scorul fiind egal, 15-15.

În partea a doua, echilibrul a continuat pînă în minutul 44:19-19. Imediat Steaua s-a desprins la patru goluri, 24-20, fără ca reşiţenii să fie capabili să dea o replică pe măsură. În ultimele minute, cu toate eforturile lui Butuljia, Rohozneanu şi compania, steliştii au reuşit să ţină de rezultat, cucerind al treilea an consecutiv Cupa României după 29-27 cu UCM Reşiţa.

"Am vrut să arătăm că Steaua e cea mai bună echipă din România. Sezonul viitor vom reveni şi mai puternic", a declarat Alin Şania. Prin acest succes steliştii speră să-l convingă pe patronul Constantin Cazacu să investească în continuare în echipă, acesta anunţînd că se retrage la sfîrşitul actualului sezon.

9 trofee a cîştigat Steaua în istorie, fiind echipa cu cele mai multe Cupe ale României

Steaua    29 (15)
Georgescu 7, Şania 5, Cian 4, Rudici 4, Vujadinovici 3, Novanc 2, Stavrositu 2, Savenco 1, Ilieş 1. Antrenor: Bozo Rudici
UCM Reşiţa    27 (15)
Butulja 8, Irimescu 4, Pîrîianu 4, Pancu 3, Pasici 2, Rohozneanu 2, Ciubotariu 1, Filip 1, Grozăvescu 1, Pîrvan 1. Antrenor: Aihan Omer

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Anunță un sponsor nou imediat după FCSB - Petrolul: „Sunt discuții avansate. Vor primi bonus de victorie pentru acest meci!”
Gigi Becali a făcut praf un jucător, apoi s-a răzgândit și a criticat arbitrajul » Ce arată imaginile de la cel mai încins moment al jocului

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”