SPORTURI  »  HANDBAL  »  HCM CONSTANŢA-ATLETICO MADRID 23-28

Speranţe degeaba » HCM Constanţa a pierdut meciul cu Atletico Madrid, deşi a condus timp de 48 de minute

Javier Humet încris ieri cele mai multe goluri pentru Constanţa // Foto: Raed Krishan

Articol de - Publicat vineri, 16 noiembrie 2012 00:00 / Actualizat joi, 15 noiembrie 2012 22:11

Campioana României a condus 48 de minute, chiar şi la cinci goluri diferenţă, dar finalista Ligii Campionilor s-a trezit la timp şi a cîştigat fără emoţii.

Atletico Madrid e un nume mare în handbalul european. În ultimele cinci sezoane a ajuns de fiecare dată pînă în ultimul act al competiţiei, iar în 2008 şi 2009 a pus chiar mîna pe trofeu. Constănţenii nu s-au speriat însă. S-au luat la trîntă cu ibericii şi nu i-au lăsat pe aceştia nici să respire. Tot timpul cu mîna în pieptul adversarilor, românii au fost mereu cu un pas înainte.

Popescu a fost la înălţime, iar Val şi Humet, ibericii de la Constanţa, au jucat de parcă aveau poliţe de plătit adversarilor din perioada cînd încă evoluau în Spania.

Cei 1.000 de spectatori din Polivalenta bucureşteană au prins şi ei curaj, mai ales că "marinarii" au pus două lungimi distanţă de adversari: 11-9 şi 12-10. La cabine, elevii lui Sundovski au intrat cu un pas înainte, 13-12.

Cinci lovituri adînci. "Taurul" nu cade
În repriza a doua, Constanţa a început senzaţional. Patru goluri consecutive şi avantajul era unul incredibil: 18-13. Cei de la Atletico jucau rolul taurului, iar Toma şi compania pe cel al toreadorului versat. În ciuda loviturilor exacte ale gazdelor, taurul spaniol nu a îngenuncheat. HCM a rămas în avantaj pînă la 21-19, după care, parcă, aerul s-a terminat pentru români în sală.

Atletico s-a trezit, macedoneanul Lazarov, fostul golgeter al Ligii Campionilor, dar şi danezul Markussen, fiind imposibil de oprit. S-a ajuns la 21-22, iar apoi, după ce Constanţa a egalat pentru ultima oară, Madridul a dat lovitura decisivă. În ultimele 12 minute, românii au marcat de doar două ori şi au primit 9 goluri! "Taurul" învinsese toreadorul.

"Era un meci care se putea cîştiga"
George Buricea, extrema stînga a HCM-ului, era dezamăgit după înfrîngerea de aseară. "E mare păcat, a fost un meci pe care-l puteam cîştiga", a spus el. "E o boală a echipelor româneşti să se piardă psihic în ultimele minute. Echipa care vine din spate vine întotdeauna cu un moral ridicat. Nu trebuie să fim însă supăraţi, Atletico are jucători de mare valoare, iar înainte de meci ei erau favoriţi. Nu ne pierdem speranţa, rămîne să ne batem în continuare, să cîştigăm la Celje şi acasă cu Savehof", a încheiat Buricea.

"Nu am rezistat pînă la final!"
Alexandru Buligan a declarat că antrenorul Sundovski a gîndit foarte bine partida cu Atletico, dar că jucătorii nu au rezistat psihic şi fizic pînă la final. "Meciul a fost gîndit tactic foarte bine. Atletico e o echipă căreia îi place să aibă mingea şi nu să se apere, să plece repede pe contraatac. Atît timp cît am avut răbdare şi nu ne-am grăbit, am ajuns la o diferenţă de cinci goluri. Pe cîteva greşeli individuale, pe final, cu inspiraţia portarului lor, Dahl, situaţia s-a schimbat. Păcat!", a declarat Alexandru Buligan, antrenorul cu portarii de la HCM.

HCM Constanţa 23
Humet 5, Val 4, Cutura 4, Buricea 3, Toma 3, Angelovski 2, Dragicevici 2.  Antrenor: Zvonko Sundovski

Atletico Madrid 28
Lazarov 9, Markussen 8, Aguinagalde 4, Masachs 3, Canellas 2, Parondo 1, Jurkiewicz 1 Antrenor: Talant Duşebaev

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda