SPORTURI  »  HANDBAL  »  RUSIA - SPANIA 28-26

Trefilov bate tot » După Norvegia, rusoaicele au învins și Spania: 28-26

Articol de - Publicat marti, 08 decembrie 2015 00:00

După campioana olimpică, Norvegia, rusoaicele au învins și Spania.

Rusia a scăpat de două meciuri grele și mai are de jucat doar împotriva României, în grupa D. Pentru că partidele cu Kazahstan și Porto Rico sînt o formalitate.

După ce a învins Norvegia, 26-25, aseară echipa lui Evgheni Trefilov a trecut și de Spania. A fost însă un meci foarte echilibrat, rusoaicele desprinzîndu-se abia în ultimele minute. De la 24-24 (50), Rusia s-a desprins la 28-24 (59) și victoria era conturată.

Momentul psihologic al meciului a avut loc însă în minutul 43, cînd Spania a jucat 22 de secunde cu 3 jucătoare mai mult pe teren și două minute în dublă superioritate, dar nu a marcat!

Mai mult, a primit gol. Scorul era atunci 19-19. Ibericele au arătat o forță incredibilă, Carmen Martin 6 goluri, Nerea Pena 5 și Barbosa 4 fiind principalele marcatoare.

Poarta Spaniei a fost de nerecunoscut însă, cei doi portari, Navarro și Zoqbi, avînd împreună doar 6 parade, împărțite în mod egal!

Grupă de foc

Așa cum era de așteptat, grupa C este una foarte echilibrată. După ce în prima etapă Coreea de Sud și Brazilia au terminat la egalitate, ieri, campioana Asiei a mai făcut un egal, cu Franța, 22-22! Nimic nu e decis în această grupă cu care se va încrucișa grupa României.

Franța a avut ieri și patru goluri avans în repriza a doua, dar coreencele au refăcut handicapul. În ultimele trei minute de joc nu s-a mai înscris nici un gol!

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda