SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL EUROPEAN

Ungaria eliminată de la Euro după 26-33 cu Cehia

Articol de - Publicat vineri, 22 ianuarie 2010 00:00

Ziua şi surprizele la Campionatul European din Austria!

Vineri au fost programate ultimele meciuri din grupele C şi D, stabilindu-se echipele calificate în Main Round, dar şi formaţiile care au ieşit din cursă.

În grupa C, Germania a învins Suedia cu 30-29 şi a prins in-extremis faza a doua a competiţiei. În schimb, Suedia poate fi numită surpriza negativă a turneului final. Scandinavii au pierdut toate partidele şi pleacă acasă, în ciuda echipei pline de vedete precum Kim Andersson, Robert Arrhenius, Mattias Andersson, Dan Beutler sau Dalibor Doder. În lupta pentru primul loc, Slovenia şi Polonia au terminat la egalitate, 30-30. Slovenii însă îşi dau cu pumnii în cap pentru că au ratat victoria, ei avînd patru goluri avantaj cu cinci minute înainte de final!

Derbyul grupei D, între Franţa şi Spania s-a terminat tot la egalitate, 24-24. După ce ibericii au dominat prima repriză, campioana olimpică a preluat frîiele jocului în partea a doua. Karabatici şi ceilalţi "cocoşi" s-au desprins la 18-12 în minutul 40, au condus cu 20-15 în minutul 49, dar n-a fost suficient pentru victorie. Mai mult, Franţa a scos egalul cu mare greutate, Guilleme Joli egalînd din 7 metri cu 23 de secunde înainte de final!

Surpriza zilei a furnizat-o însă Cehia! Filip Jicha, jucătorul lui Kiel, a marcat nu mai puţin de 14 goluri \n poarta maghiarilor. A fost secondat îndeaproape de extrema Jan Filip, cu 11 reuşite. Şi portarul Martin Galia, 21 de intervenţii, a contribuit din plin la succesul istoric al cehilor. Ungaria a rămas cu egalul în faţa campioanei olimpice, Franţa, şi cam atît.

Spania, Polonia şi Franţa pleacă toate cu cîte 3 puncte în Main Round, singura echipă care nu punctează fiind Cehia.

CLASAMENT MAIN ROUND II

1. Spania 3p, 2. Polonia 2p, 3. Franţa 3p, 4. Slovenia 2p, 5. Germania 1p, 6. Cehia 0p.

Fosta gimnastă Ana Porgras, triunghi amoros la Survivor? Ce dezvăluiri face câștigătorul: „Mi-a propus un joc”
Stiri extrasport
„Tricolorul” pe care Cornel Dinu îl consideră un intrus la Euro: „Nu știu de ce mizează în continuare pe el”
Nationala
3 lucruri cu care nu s-a putut acomoda camerunezul sosit de 3 ani în România: „Vă spun ce aș schimba”

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda