SPORTURI  »  HANDBAL  »  EURO 2024

VIDEO Rezultate nebune la Campionatul European de handbal » Favorita Franța a comis-o + încă un scor neașteptat în grupa României

Ziua de duminică a oferit două rezultate surprinzătoare la Campionatul European de handbal masculin. Favorita Franța a remizat în fața Elveției, scor 26-26, iar Croația s-a încurcat cu Austria, 28-28.

Articol de - Publicat duminica, 14 ianuarie 2024 22:40 / Actualizat luni, 15 ianuarie 2024 10:00

Franța a venit cu gândul la trofeu în Germania, un cadou pentru legendarul Nikola Karabatic, aflat la ultimul turneu final din carieră.

Am rezistat doar un sfert de oră contra Spaniei, apoi a urmat potopul. Cel mai drastic eșec al României din istoria participărilor la Euro!
ROMÂNIA - SPANIA

Franța, pas greșit la Campionatul European de handbal masculin

Cotați cu a doua șansă la câștigarea Campionatului European, după Danemarca, francezii au arătat mari slăbiciuni în fața Elveției, o națională de plan secund, fără pretenții la fazele avansate.

Naționala pregătită de Guillaume Gille a reușit desprinderea în partea secundă, chiar și la 4 goluri. Finalul presărat cu multe greșeli tehnice și evoluția entuziasmantă a elvețianului Lukas Laube, 9 reușite, au adus un rezultat total neașteptat.

În mod normal, rezultatul n-ar trebui să pună în pericol calificarea Franței în faza grupelor principale. Primele două clasate avansează. În ultima rundă, francezii înfruntă Germania, în derby-ul fazei grupelor. Elveția are o misiune ușoară în fața Macedoniei de Nord.

1,03era cota medie pentru victoria Franței. Elvețienii erau cotați cu 18,00

Croația, pas greșit în grupa României

Grupa României este una a surprizelor, doar că „tricolorii” nu se numără printre protagoniști. În prima etapă, Croația s-a distrat cu Spania, victorie la 10 goluri, cea mai drastică din istoria participărilor ibericilor.

Duminică, vivacitatea croaților a dispărut. Austria și-a făcut bine temele, a blocat contraatacurile și a smuls un egal care o păstrează în cărțile calificării.

În ultima rundă, austriecii au nevoie de un egal sau de o victorie în fața Spaniei.

• Grupa F: Danemarca, Portugalia, Cehia, Grecia

Una caldă, alta rece » Gloria Bistrița, victorie entuziasmantă în grupele EHF European League + Înfrângere pentru Dunărea Brăila
EHF EUROPEAN LEAGUE
Rapid, încă o prăbușire după pauză » Giuleștencele pierd cu liderul din Franța, iar calculele calificării în „optimile” Ligii se complică