SPORTURI  »  HOCHEI  »  CAMPIONATUL MONDIAL

Naționala României, încă o victorie dramatică la Campionatul Mondial, 3-2 contra Coreei de Sud, și menținere în Grupa A!

Naționala de hochei pe gheață a României are două victorii la CM Foto: IHF/Vanna Antonello

Articol de - Publicat vineri, 03 mai 2024 16:36 / Actualizat vineri, 03 mai 2024 17:48

Naționala de hochei pe gheață a României a învins vineri la Bolzano, în Italia, Coreea de Sud, 3-2 (1-0, 1-0, 1-2), după ce a condus cu 2-0 și a fost egalată, asigurându-și astfel continuitatea în Divizia I, Grupa A, a Campionatului Mondial.

• Meciurile României la Campionatul Mondia, Divizia I, Grupa A, sunt transmise de antenaplay.ro

România a prelungit vibrațiile pozitive ale succesului contra Ungariei, de miercuri, 1 mai, 2-1, în în duelul următor, cel contra Coreei de Sud. O dispută cu importanță mare în menținerea sau retrogradarea din eșalonul în care se află acum.

„Tricolorii” au deschis scorul prin Roberto Gliga în prima repriză, minutul 14:38, și s-au distanțat la 2-0 după reușita lui Sandor Szekely în partea secundă, minutul 38:01. Jucătorii lui Dave McQueen au încheiat secvența secundă a partidei cu o eliminare de 2 minute a lui Patrik Imre, pentru ținere.

Dinamo și-a aflat adversara din semifinalele Final Four de la Hamburg!
DINAMO

Toată intriga a explodat în ultima repriză, când adversarii și-au făcut simțită prezența pe tabelă în mod amenințător. Au redus diferența prin Sanghoon Shin în minutul 43:02 și au egalat în minutul 53:58 după reușita lui Jin Hui Ahn, ducând suspansul la maximum.

În partea a treia a început să se simtă oboseala „tricolorilor”, care au comis mai multe erori decât făcuseră până atunci și păreau că se vor prăbuși.

Golul victoriei, marcat în inferioritate!

România nu a făcut-o însă și a trecut din nou în față, 3-2, în minutul 55:31, grației golului înscris în inferioritate de Balasz Peter din pasa lui Tamas Reszegh! Apoi a rezistat în timpul rămas la asaltul oponenților, care au scos portarul în minutul 58:26, fără succes însă pe tabelă.

Cu această victorie, naționala României se asigură că își prelungește prezența în Divizia I, Grupa A, a Campionatului Mondial. „Tricolorii” sunt în al doilea eșalon valoric al hocheiului mondial de cinci ani, după ce în 2019 au obținut promovarea din Grupa B. În 2020 și 2021 nu s-a jucat din cauza pandemiei de coronavirus, apoi ei s-au clasat pe locul 5 în 2022 și 2023, evitând astfel retrogradarea.

La actuala ediție, naționala debutase cu două înfrângeri la un scor destul de dur, 1-6 ambele, dar deloc surprinzătoare în fața Italiei și Sloveniei, ultima echipă venită din Divizia de Elită.

România mai are de disputat un ultim meci, contra Japoniei, sâmbătă, 4 mai, de la ora 13:30.

Clasamentul Grupei A, Divizia I

Echipa națională a României

• Portari: Adorján Attila - SC Miercurea Ciuc, Mag Örs-Dávid - ACSH Gheorgheni, Tőke Zoltán-László - CSM Corona Brașov.
  • Fundași: Bors Huba-Ferenc - CSM Corona Brașov, Ferencz-Csibi Róbert - SC Miercurea Ciuc, Györfy Tihamér - ACSH Gheorgheni, Imre Patrik - ACSH Gheorgheni, Láday Tamás - SC Miercurea Ciuc, Matias Haaranen - ACSH Gheorgheni, Salló Alpár - SC Miercurea Ciuc.
  • Atacanți: Albert Zagidullin - CSM Corona Brașov, Yevgeni Skachkov - SC Miercurea Ciuc, Fodor Csanád - SC Miercurea Ciuc, Gajdó Balázs - CSM Corona Brașov, Kovács Mátyás - CSM Corona Brașov, Molnár Zoltán - CSHC Fenestela 68, Molnár Zsombor - CSHC Fenestela 68, Péter Balázs-Szabolcs - SC Miercurea Ciuc, Részegh Tamás - SC Miercurea Ciuc, Roberto Gliga - CSM Corona Brașov, Rokaly Norbert - SC Miercurea Ciuc, Rokaly Szilárd - SC Miercurea Ciuc, Sándor-Székely Ottó - ACSH Gheorgheni.
  • Staff: Dave MacQueen - antrenor principal, Góga Attila - antrenor secund, Todor Krisztián - antrenor secund, Aleksi Jääskeläinen - antenor portari, Császár Róbert – manager echipament/maseur, Szakács Szabolcs – manager echipament/maseur, Vescan Adrian – kinetoterapeut, Antal István - team manager.

Cristiana Oprea, accident la raliu: „Am început să ne răsucim undeva peste 100km/h”
LA FEMININ

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”