SPORTURI  »  HOCHEI  »  FINALA CUPEI ROMÂNIEI / STEAUA-CORONA BRAŞOV 4-3 (2-0, 0-0, 2-3)

Steaua a cîştigat Cupa României la hochei » Secetă încheiată

Steaua a cîștigat Cupa României la hochei pe gheață

Articol de - Publicat joi, 22 decembrie 2011 00:00 / Actualizat joi, 22 decembrie 2011 23:50

Steaua a cîştigat ieri Cupa României la hochei pe gheaţă, după o pauză de trei ani, adăugînd palmaresului clubului cel de-al 32-lea trofeu în această competiţie

Steaua e cîştigătoarea Cupei României, după ce a trecut de Corona Braşov cu 4-3 (2-0, 0-0, 2-3). După ce pucul s-a mişcat prima oară pe gheaţa de pe patinoarul din Galaţi, steliştii s-au avîntat în atac. Poznik şi Pisarenko i-au testat reflexele lui Polc. Steliştii au dominat şi au reuşit să picteze şi prima cifră pe tabelă, 1-0, după golul lui Mihai Georgescu.

Braşovenii nici nu au apucat să clipească de zece ori, că la 16 secunde distanţă suedezul Martin Persson a majorat scorul. Gol pentru Steaua şi accidentare care s-a lăsat cu sînge pentru braşoveanul Adorjan. Gheaţa s-a stricat şi cele două echipe au plecat mai devreme la vestiare, cînd mai rămăseseră cinci minute din prima repriză. A doua repriză a fost una mai lungă, pentru că s-au recuperat şi minutele din prima. Hocheiştii de la Braşov au crescut ritmul în partea a doua, dar fără rezultat. 25 de minute de joc efectiv fără gol şi în care portarii Catrinoi şi Polc au fost vedete.

Energia jucătorilor de la Corona Braşov s-a adunat şi pucul s-a învîrtit în poarta lui Catrinoi după ce trecuseră şase minute din repriza a treia. Zoltan Kertesz a fost cel care a pus speranţe în patine. Şi ele nu au fost degeaba. Atilla Borsos a egalat, iar Levente Zsok i-a pus pe braşoveni în avantaj, 3-2. Dar nimic nu era terminat. Formidabilul Timaru a invetat o pasă, iar Pisarenko a făcut 3-3, apoi Georgescu a închis meciul. Bucurie roş-albastră în hocheiul românesc după o pauză de trei ani.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Dinamo poate pierde 1 milion de euro » Ultimele informații despre acest caz care le dă fiori „câinilor”
Neil Lennon a semnat » Unde s-a angajat la o lună după despărțirea de Rapid
Nelu Varga, despre datoria de 60 de milioane de euro: „Mereu s-a vorbit de insolvență la CFR Cluj”

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”