SPORTURI  »  JO VANCOUVER 2010  »  PATINAJ ARTISTIC

Zoltan Kelemen vrea să intre între primii 24 de patinatori ai lumii

Kelemen
Kelemen

Articol de GSP - Publicat marti, 16 februarie 2010 00:00

Pacific Coloseum din Vancouver va fi locul în care românul Zoltan Kelemen va încerca azi (2:15, în direct Eurosport, TVR) să-şI găsească locul între primii 24 de patinatori ai lumii.Înscrişi pentru programul scurt sînt 30 de patinatori. Sportivul din Miercurea Ciuc este conştient de dificultatea concursului, dar are speranţe că va putea prinde un loc care să-i dea dreptul să participe şI la programul scurt. “Eu ştiu foarte bine ceea ce am de făcut. Am reuşit să mă acomodez cu fusul orar. Nu mai am nici un fel de probleme. Trebuie doar să fiu concentrat şi să nu greşesc”, a declarat patinatorul din Miercurea Ciuc.

 În luna ianuarie, el s-a clasat pe locul 19 la Campionatul European de patinaj artistic la programul scurt. Numai că la competiţia care a avut loc la Tallinn, Kelemen nu i-a avut ca adversari pe sportivii din America şi Asia, continente ce reprezintă o forţă în patinajul artistic mondial. Antrenorul Marius Negrea, adus la Vancouver de televiziunea publică în calitate de specialist, va fi unul dintre comentatorii celui mai important concurs din cariera de pînă acum a lui Zoltan Kelemen. Favorit la cîştigarea medaliei de aur rămîne campionul olimpic Evgeni Pluşenko.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:

Varga a revenit asupra propriilor declarații, la câteva ore după ce i-a transmis lui Dan Petrescu: „Plângăciosule, fă-ți bagajele!”

Ion Țiriac pune la bătaie 600.000 de euro pentru turneul de la București: „Menține România pe harta internațională a tenisului”


Comentarii (3)
 •  16 Februarie 2010, 22:46

sa participe la programul LIBER, nu la cel scurt la care este deja calificat. Multa bafta Zoliiiiii!!!

 •  16 Februarie 2010, 22:06

Succes Zoli!!!!!!!!Sa fii la fel de serios si sa ai incredere in tine !!!

 •  16 Februarie 2010, 18:17

Go, Zoltan, go! Iti tinem pumnii pentru diseara. Arata-ne ca se poate!

Vezi toate comentariile (3)
Comentează