SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  JOCURILE OLIMPICE DE IARNĂ

VIDEO 4 români au concurat azi la Jocurile Olimpice » Ce rezultate au înregistrat

La proba de sanie, Vali Crețu a avut parte de un ghinion teribil. Românul s-a răsturnat aproape de finalul evoluției sale. El a terminat pe locul 29 și nu s-a calificat în manșa următoare.

Articol de GSP - Publicat duminica, 06 februarie 2022 15:49 / Actualizat duminica, 06 februarie 2022 17:10

Azi continuă Jocurile Olimpice de Iarnă de la Beijing, România urmând să aibă 4 sportivi care vor concura azi.

UPDATE 15:00 » Valentin Crețu s-a răsturnat cu sania

UPDATE 13:50 » Cacina și Feldorean nu se califică în manșa secundă

La finalul primei manșe, Andrei Feldorean a terminat pe ultimul loc, 50, iar Cacina a fost pe 48.

UPDATE 13:00 » Acum concurează Andrei Cacina și Andrei Feldorean

Andrei Feldorean a sărit 82 de metri și a obținut un punctaj de 84.3 puncte. Andrei Cacina a avut o săritură de 89,5 metri. Punctajul primit a fost de 95,8 puncte.

Pentru a avansa în manșa a doua a zilei, cei doi români trebuie să fie între primii 30 de sportivi.

UPDATE 10:25 » Paul Pepene a terminat pe 28

Românul Paul Pepene a terminat cursa de 30 de kilometri pe locul 28, la 6 minute și 31 de secunde de rusul Aleksandr Bolshunov, câștigătorul probei.

UPDATE 09:00 » Paul Pepene a intrat în cursă

Paul Pepene, unul dintre cei care a purtat drapelul României la ceremonia de deschidere, a început cursa de schiatlon, 15+15 kilometri. În total, la start, sunt 70 de sportivi.

4 români concurează azi la Jocurile Olimpice de Iarnă

Paul Pepene (skiatlon), Andrei Feldorean (sărituri cu schiurile), Andrei Cacina (sărituri cu schiurile) și Vali Crețu (sanie) sunt cei patru român care vor participa la probele de azi.

Rezultate bune în prima zi

Sâmbătă, Andrei Cacina și Andrei Feldorean au ocupat locurile 40, respectiv 45, ambii sportivi calificându-se în competiția de azi. Pe prima poziție în calificări s-a clasat Marius Lindvik, cu o săritură de 100,5 metri pentru care a fost recompensat cu 116,7 puncte.  Andrei Feldorean a avut o săritură de 76,5 metri, acumulând 55 de puncte. Andrei Cacina a sărit mai bine, acesta ajungând la 83,5 metri și primind 70,9 puncte.

După ce în manșa 1 Vali Crețu s-a clasat pe locul 20 cu un timp de 58,349 secunde, românul s-a calificat în manșa secundă Acolo, Crețu a avut o cursă reușită, terminând proba cu un timp de 1:56,711 secunde, clasându-se pe locul 15. Pentru sportivul nostru vor urma manșele 3, respectiv 4, ce vor avea loc azi.