SPORTURI  »  RUGBY  »  CUPA MONDIALĂ

Favoriții se impun! Franța și Noua Zeelandă, victorii la Cupa Mondială

Articol de - Publicat miercuri, 02 octombrie 2019 16:44

În grupa C a Cupei Mondiale găzduite de Japonia, Franța a învins azi SUA cu 33-9, după ce timp de 65 de minute americanii au stat în apropierea „cocoșilor”, 9-12.

Până la urmă, totul s-a decis în ultimul sfert de oră, când jucătorii lui Jacques Brunel au reușit trei eseuri prin Gael Fickou, Baptiste Serin și Jefferson Poirot.

„Am avut o mare surpriză în prima repriză. Am crezut că ne va fi mai ușor, dar ei s-au agățat și ne-au făcut viața grea”, a recunoscut la final Bernard Le Roux.

+6 FOTO

În grupa B, Noua Zeelandă a reușit o impresionantă desfășurare de forțe în fața Canadei, 63-0 în partida disputată la Oita. În plus, Jordie, Beauden și Scott Barrett s-au convertit în primul trio de frați care au izbutit să înscrie încercări în același meci de la Cupa Mondială.

Joi sunt programate duelurile Georgia-Fiji (grupa D) și Irlanda-Rusia (grupa A).

Stejarii”, pe mâna unui britanic: „Scopul meu este să unesc oamenii implicați în rugby-ul românesc”

Rezultat șoc în optimi la Roland Garros! 6-0, 6-0 în 40 de minute
Tenis

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring