SPORTURI  »  RUGBY  »  CUPA MONDIALĂ DE RUGBY

Ţara Galilor e prima semifinalistă la Cupa Mondială de rugby: 22-10 cu Irlanda

Jamie Roberts şi colegii săi s-au calificat în semifinale

Articol de - Publicat sambata, 08 octombrie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 08 octombrie 2011 12:27

Galezii au condus cu 10-3 la pauză după eseul reuşit de Shane Williams, transformat de Rhys Priestland, dar şi în urma loviturii de pedeapsă reuşite de  Leigh Halfpenny. "Trifoiul" Irlandez a răspuns în primele 40 de minute doar prin lovitura de pedeapsă a lui Ronan O'Gara.

Anglia - Franţa în format liveSCORE!

Ţara Galilor a învins cu 22-10 Irlanda în primul sfert de finală de la Cupa Mondială de rugby care se desfăşoară în Noua Zeelandă.

Irlandezii au echilibrat disputa imediat după pauză, atunci cînd Keith Earles a găsit o breşă în apărarea galeză şi a culcat balonul în terenul te ţintă. La 10-10 însă, galezii au reînceput forcingul, iar Mike Phillips în minutul 51 şi mai apoi Jonathan Davies, în minutul 64, au găsit drumul spre buturile irlandeze. Irlanda a încercat să mai întoarcă o dată balanţa partidei, dar galezii s-au apărat exact, iar la final au celebrat triumful istoric de la Wellington.

Galezii revin în semifinalele unei Cupe Mondiale după 24 de ani, "dragonii" reuşind aceeaşi performanţă şi în 1987, la prima ediţie. Ţara Galilor a terminat atunci pe locul 3, după ce a trecut în finala mică de Australia, 22-21.

PROGRAM "SFERTURI"

AZI, 8 OCTOMBRIE
08:00 Irlanda-Ţara Galilor (DigiSport2) 10-22
10:30 Anglia-Franţa (în direct DigiSport2)

MÎINE, 9 OCTOMBRIE
08:00 Africa de Sud-Australia (în direct DigiSport2)
10:30 Noua Zeelandă-Argentina (în direct DigiSport2)

„Tricolorul” pe care Cornel Dinu îl consideră un intrus la Euro: „Nu știu de ce mizează în continuare pe el”
Nationala
3 lucruri cu care nu s-a putut acomoda camerunezul sosit de 3 ani în România: „Vă spun ce aș schimba”
Explică atacurile lui Alin Stoica: „Din cauza asta are această răutate aparte și rupere de realitate”
Nationala

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda