SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA BUDAPESTA

Alexandra Dulgheru s-a oprit în semifinale la Budapesta!

Articol de - Publicat duminica, 11 iulie 2010 00:00

Alexandra Dulgheru a fost învinsă  în semifinalele turneului de la Budapesta de Agnes Szavay cu 6-1, 5-7, 7-5. Un nou meci-maraton pentru cel mai bine clasată româncă a avut loc ieri, de data aceasta ea pierzînd.

Două ore şi patruzeci şi două de minute au jucat ieri Alexandra Dulgheru şi Agnes Szavay, românca fiind obişnuită la acest turneu cu astfel de meciuri. În sferturi de finală, Dulgheru a învins-o pe Anastasija Sevastova cam în acelaşi timp. Pe lîngă oboseală, Alexandra a intrat în partida cu unguroaica şi cu o problemă la gleznă. "În primul tie-break al întîlnirii cu Sevastova mi-am sucit glezna. Apoi, în al doilea set, m-am mişcat mai mult ca să văd dacă nu cedează. Dacă lucrurile nu s-ar fi îmbunătăţit, probabil aş fi renunţat. Dintr-o dată am simţit că  totul e în regulă şi am fost fericită să pot continua să joc", a spus Alexandra.

Sub imperiul acestei accidentări a început şi partida din semifinale cu Agnes Szavay, locul 49 în clasamentul WTA. Alexandra a pierdut primul set cu 1-6. Dar ea nu renunţă niciodată.  A reuşit să facă break-ul în game-ul al patrulea din setul al doilea şi părea că se îndreapată spre cîştigarea lui. N-a fost aşa pentru că unguroaica a revenit în game-ul şapte, apoi şi-a asigurat oportunitatea de a servi pentru meci, la 5-4. Însă Piti nu i-a dat nici o şansă de meci şi a dus partida în felia decisivă, care a început după ce s-a luat o pauză de zece minute cauzată de căldura puternică din capitala Ungariei.

Temperatura ridicată părea că le-a zăpăcit pe cele două, în primele patru game-uri nici o jucătoare nereuşind să cîştige pe propriul serviciu. Apoi s-a intrat în normalitate. Aproape de încheierea setului, la 4-4, Dulgheru a ratat două mingi de break. Şi ocaziile irosite s-au răzbunat pe Alexandra al căreia serviciu a fost confiscat de Szavay în game-ul 11. Chiar dacă a avut o oportunitate de break şi a salvat două mingi de meci, Alexandra a trebuit să părăsească terenul învinsă. A fost a treia semifinală de turneu WTA pierdută de româncă în anul curent,ea reuşind o singură dată să cîştige în această fază a unui turneu în 2010, la Varşovia. A fost punct în turneul de simplu de la Budapesta, dar românca o ia de la capăt săptămîna viitoare în turneul de la Praga.

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda