SPORTURI  »  TENIS  »  TENIS / AUSTRALIAN OPEN

Corida

Articol de - Publicat sambata, 31 ianuarie 2009 00:00

Rafael Nadal l-a învins ieri pe compatriotul său Fernando Verdasco în semifinale după 5 ore şi 14 minute de efort, spectacol şi suspans

Atît de multe lucruri i-au apropiat şi atît de puţin i-a despărţit! Cel mai bun meci din această ediţie de la Australian Open şi poate al istoriei a fost o luptă fantastică, dusă cu garda jos şi cu inima în nori. Nici un pic de economie, de precauţie, de timpi morţi. Un meci de box cu atîtea lovituri cîştigătoare, 95 pentru Verdasco, 52 din partea lui Nadal, i-ar fi trimis pe ambii pugilişti în comă. Tenismenii au rezistat însă 5 ore şi 14 minute unui asalt continuu, la capătul căruia cîştigătorul a avut un singur punct mai mult decît învinsul său, 193 faţă de 192!!!

Mai contează scorul? Da, pentru că şi el descrie ardoarea bătăliei şi fragilitatea graniţei dintre victorie şi înfrîngere. Prim set Verdasco, 7-6 (4), 75 de minute. Al doilea, 6-4 pentru Nadal, 49 de minute. Cel de-al treilea, tot Rafa, 7-6 (2), 79 de minute. :O Actul patru, 7-6 (1) în contul lui Fernando, 57 de minute. Şi decisivul, 6-4 Nadal, 54 de minute şi o dublă greşeală a adversarului la a treia minge de meci pe care o înfrunta.

Intensitate împinsă spre frenezie, un nivel al jocului extrem de ridicat. Chipul liderului mondial la final, cînd s-a prăbuşit pe cimentul fierbinte, spune totul despre cît de greu i-a fost, despre cît de mult l-a solicitat Verdasco. Uşurare, epuizare şi bucurie pură. Nadal a sărit apoi fileul şi l-a îmbrăţişat afectuos pe curajosul compatriot. "Şi el a meritat să cîştige", a spus Rafa. "E trist să joci un asemenea meci şi să-l pierzi după cinci ore. :S Pe de altă parte, sînt mulţumit de turneul pe care l-am făcut şi de nivelul la care am jucat. A fost un meci incredibil", crede Verdasco. Şi nu doar el. O lume întreagă.

Ţine cu Rafa
Finala masculină e programată duminică, de la 10:30, ora României, în direct pe Eurosport. Rafa Nadal îl va întîlni pe Roger Federer pentru a şaptea oară :O într-un ultim act de Mare Şlem, iar Verdasco îl susţine pe compatriotul său. "E păcat pentru Rafa, care a jucat un meci atît de lung în semifinale, în timp ce Roger evoluat cu o zi înainte şi a avut o partidă mult mai scurtă. Aş vrea să fie apt sută la sută pentru finală. E prietenul meu, îi doresc tot norocul din lume în finală şi sper să cîştige", a spus Fernando.

Serena preview
Azi, de la ora 10:30, are loc finala feminină, între Serena Williams, deja triplă campioană la Melbourne (2003, 2005, 2007) şi Dinara Safina. Americanca a cucerit însă ieri, împreună cu sora ei, Venus, titlul în proba de dublu feminin. Cotate favorite 10, ele au învins în ultimul act perechea Daniela Hantuchova-Ai Sugiyama (Svk/Jap), cap de serie 9, cu 6-3, 6-3. La simplu junioare, Ana Bogdan, a doua favorită, a cedat în semifinale, tot ieri, în faţa rusoaicei Ksenia Pervak (3), cu 1-6, 3-6.

5 ore şi 11 minute era precedentul record de durată la Australian Open, un meci între Boris Becker şi Omar Camporese din 1991

8 finale de Mare Şlem are Nadal în carieră, 4 la Roland Garros, cîştigate, 3 la Wimbledon, una cîştigată, şi una la Australian Open

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Scene ireale la derby-ul Serbiei! Antrenorul lui Partizan a fost rănit de ultrași, după umilința cu Steaua Roșie » A venit la conferință bandajat, a plâns și și-a dat demisia: „Cui m-am vândut eu?!”

Gigi Becali a dezvăluit meciul la care va reveni pe stadion » Câți bani a strâns pe biletele din Europa League până acum

Bănel Nicoliță a dezvăluit ce salariu are în Liga 4 din România. Primă uriașă primită la semnătură