SPORTURI  »  TENIS  »  CUPA DAVIS

CUPA DAVIS // România și Polonia sunt la egalitate după prima zi a înfruntării din turul al treilea al Zonei Euro-africane

Articol de GSP - Publicat sambata, 15 septembrie 2018 17:25

România și Polonia sunt la egalitate, scor 1-1, după prima zi a turului al treilea al grupei a II-a, din zona Europa/Africa, a Cupei Davis. Înfruntările au loc pe zgură, în sala Polivalentă din Cluj.

Marius Copil (81 ATP) a confirmat statul de favorit și a dus România în avantaj. Principala rachetă a României a trecut fără nicio emoție de Kamil Majchrzak (187 ATP), scor 6-2, 6-4, după doar o oră și 16 minute de joc. Românul a servit impecabil, acordându-i oponentului o singură șansă de break, neconcretizată.

Adrian Ungur (674 ATP) a luptat eroic contra celui mai în formă polonez, Hubert Hurkacz (85 ATP). Românul a fost nevoit să salveze nu mai puțin de 5 mingi de set ale adversarului pentru a împinge actul de debut în tie-break. Acolo a fost surclasat, scor 3-7. Setul 2 a fost la fel de echilibrat. Ungur a ratat o șansă imensăde break, la 3-2, și a cedat în final, după o oră și 33 de minute, scor 6-7, 5-7.

Programul de duminică

• Florin Mergea/Horia Tecău – Lukasz Kubot/Marcin Matkowski
  • Marius Copil - Hubert Hurkacz
  • Adrian Ungur - Kamil Majchrzak

Toni Kroos, discurs manifest despre imigrația din Germania: „M-aș simți inconfortabil dacă fiica mea ar ieși după ora 23 în Germania”
Florin Niță n-a mai suportat! A spus tot adevărul despre oferta lui Gaziantep: „Este foarte departe”
Nationala

Reacție de milioane la muzeul Maybach din Bavaria, la vederea imaginilor cu Gigi Becali reparându-și limuzina cu ranga

O echipă de fotbal poartă un nume inspirat de „opera” lui Stalin, unul dintre cei mai mari criminali ai umanității! Clubul e lider în campionatul țării care a făcut istorie la Euro 2024