SPORTURI  »  TENIS  »  BRD NĂSTASE ŢIRIAC TROPHY

Fără români » Horia Tecău/Robert Lindstedt au pierdut în sferturile turneului de la Bucureşti

Articol de - Publicat vineri, 23 septembrie 2011 00:00 / Actualizat vineri, 23 septembrie 2011 13:07

UPDATE 13:05 //Perechea Robert Lindstedt/Horia Tecău (Suedia/România), principala favorită, a fost învinsă, vineri, cu scorul de 3-6, 6-2, 10-5, de cuplul Jordan Kerr/Travis Parrott (Australia/SUA) şi a ratat calificarea în semifinalele turneului BRD Năstase-Ţiriac Trophy.

Meciul a fost suspendat, joi seară, după primele două seturi, din cauza întunericului. Vineri, la scorul de 8-4, în super tie-break, Lindstest a a vut o ieşire nervoasă, trimiţînd intenţionat o minge în afara complexului, iar arbitraul a penalizat perechea româno-suedeză cu un punct pentru comprtament nesportiv. Pentru prezenţa în sferturile de finală, Tecău şi Lindstedt vor primi 45 de puncte ATP şi un cec în valoare totală de 3.350 de euro.

*****

Horia Tecău şi Robert Lindstedt au încheiat partida din primul tur tîrziu în noapte, pe Terenul Central, în faţa unor spectatori care-şi aleseseră alţi favoriţi. Un meci întins pe 92 de minute. Un meci intens, cu multe emoţii de partea lui Horia. Robert, un pic răcit, a tras cît a putut de el şi la final i-a mulţumit partenerului său că a jucat foarte bine.

Ieri, a şasea pereche a lumii a intrat din nou pe teren, de data aceasta pe unul secundar în faţa perechii australiano-americane Kerr/Parrott. După ce au aşteptat să se termine două meciuri de simplu de cîte trei seturi, Horia şi Robert au intrat pe Terenul 2 spre amurg. Au cîştigat primul set cu 6-3, dar în al doilea set au început problemele.

Horia, cu un bandaj sub genunchiul stîng şi cu plasture pe gambă, şi-a pierdut serviciul încă de la debut. Pe măsură ce game-urile se adunau, şi soarele cobora. Robert deja făcea semne că nu vede. S-a făcut 1-1 la seturi După lungi discuţii, meciul s-a întrerupt din cauza întunericului şi va fi reluat azi, cînd se va juca un super-tie-break.

Tabloul principal, turul 2: Joao Souza (Bra)-Adrian Ungur (Rom) 4-6, 7-6 (6), 6-1; Florian Mayer (Ger, 2)-Carlos Berlocq (Arg) 6-2, 0-6, 6-4; Filippo Volandri (Ita)-Marcel Granollers (Spa, 3) 6-1, 6-3; Albert Ramos (Spa)-Pere Riba (Spa) 2-6, 6-4, 7-5; Alessandro Giannessi (Ita)-Frederico Gil (Por) 7-6 (2), 0-6, 6-3; Pablo Andujar (Spa)-Marius Copil (Rom) 6-2, 6-3.

Tabloul pricipal, dublu, turul 2: Daniele Bracciali/Potito Starace (Ita/Ita)-Pere Riba/Joao Souza (Spa/Bra) 6-3, 6-1; Robert Lindstedt/Horia Tecău (Sue/Rom)-Jordan Kerr/Travis Parrott (Aus/SUA) 6-3, 2-6 întrerupt;

Notele GSP după meciul unei generații: „Ciudat să vedem decarul în bandă, dar Iordănescu a simțit bine!”
Nationala
Gică Hagi, exuberant după calificarea României în optimi la Euro 2024: „Cred că e posibil orice acum”
Nationala

Dan Șucu nu se oprește! Transfer la Rapid direct de la naționala României, în ziua meciului decisiv cu Slovacia

L'Equipe, reacție incredibilă despre România, posibila adversară a Franței la Euro: „Implacabilă, să se neutralizeze reciproc”