SPORTURI  »  TENIS  »  WTA LYON

Irina Bara a învins-o pe Timea Babos și s-a calificat în turul secund la Lyon

Articol de GSP - Publicat luni, 02 martie 2020 18:05

Irina Bara, 168 WTA, a reușit una dintre surprizele zilei la Lyon, ea trecând de Timea Babos, 99 WTA, cu 6-3, 6-7(2), 6-4, după două ore și patruzeci de minute de luptă.

„A fost un meci greu, știam că este o jucătoare greu de învins, chiar dacă am condus cu 5-3 în al doilea set, știam că ea poate să revină. Sunt un pic obosită pentru că nu este ușor să joci trei zile la rând, însă sunt fericită pentru tenisul pe care l-am etalat”, a spus românca în vârstă de 24 de ani la interviul de pe teren.

Bara își așteaptă adversara

Irina Bara a făcut parte și ea din echipa de Cupa Fed a României, dar nu a jucat în nicio partidă. În luna care a trecut de atunci, ea a disputat două turnee ITF la Cairo, unul de 100.000 și unul de 60.000, pierzând în primul tur, respectiv în al doilea.

La Lyon, o va întâlni în runda secundă pe învingătoarea din partida Parmentier-Kasatkina.

Vezi și:

Jaqueline Cristian și-a spulberat adversara și s-a calificat în turul secund la Lyon! Posibil duel cu Sofia Kenin, câștigătoarea Australian Open

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga