SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

VIDEO+FOTO Meciul suferinței » Halep trece în trei seturi de Lisicki după o partidă dramatică! Ce adversară va avea în sferturi

Articol de - Publicat luni, 07 septembrie 2015 23:17

Simona Halep s-a calificat în "sferturile" de finală de la US Open, după ce a trecut de Sabine Lisicki, locul 24 WTA.

Românca, locul 2 WTA, s-a impus în trei seturi, scor 6-7, 7-5, 6-2, după o partidă care a durat două ore și 34 de minute. În următoarea rundă, românca va juca împotriva Viktoriei Azarenka, locul 20 WTA.

Meciul a fost unul echilibrat, iar ambele jucătoare au făcut foarte multe greșeli.

Cele două jucătoare au mers cap la cap în primul set, iar Lisicki a cîștigat la tie-break.

La finalul setului, în care a fost extrem de nervoasă, Halep a acuzat probleme medicale. Vezi aici detalii.

Setul doi a fost din nou echilibrat, iar jucătoarele au făcut multe break-uri. Halep s-a impus în cele din urmă, scor 7-5, după ce la 5-4 a servit pentru a cîștiga, dar nemțoaica a făcut break.

În setul trei au apărut probleme medicale și pentru Lisicki. Halep a profitat de greșelile făcute de adversară, a făcut două break-uri și a cîștigat meciul.

Calificarea în sferturi este cea mai bună performanță făcută de Halep la US Open.

Vezi aici desfășurarea liveTEXT a meciului:

Simona Halep vjjcinum pgjbahht - Sabine Lisicki 4sr1f4as zzvpjxmd6-7, 7-5, 6-2

6-2

GAME, SET ȘI MECI: Halep face încă un break și cîștigă meciul în decisiv.

5-2

Game Halep: Simona se simte din ce în ce mai bine! Românca a cîștigat patru puncte la rînd și s-a impus în acest game

4-2

Break Halep: Simona face break-ul! Românca își mărește avantajul și se aproprie de cîștigarea meciului

3-2

Game Halep: Românca se trece din nou în avantaj! Simona a jucat foarte bine în acest game și este mult mai sigură la serviciu

2-2

Game Lisicki: Nemțoaica salvează o minge de break și egalează scorul. Adversara Simonei acuză și ea probleme musculare.

2-1

Game Halep: Simona este foarte sigură pe propriul serviciu și cîștigă acest game grație unui serviciu foarte aspru

1-1

Game Lisicki: Nemțoaica începe și ea bine! Lisicki cîștigă game-ul la 0.

1-0

Game Halep: Excelent început de set pentru Halep. Simona a servit foarte bine și este în avantaj.

A început setul decisiv! Halep servește prima

Meciul se va relua după o pauză de 10 minute.

7-5

SET HALEP: Românca face încă un break și cîștigă setul. Meciul se va decide în decisiv. Halep acuză probleme medicale la spate și la coapsă, dar nu se dă bătută.

6-5

Game Halep: Halep a jucat excelent și a cîștigat game-ul pe propriul serviciu. Este din nou la un game de a egala scorul la seturi

5-5

Game Lisicki: Nemțoaica egalează situația la game-uri, după ce a revenit de la 0-30.

5-4

Break Lisicki: Halep ratează șansa de a închide setul. Nemțoaica face break și va servi pentru a egala scorul

5-3

Break Halep: Încă un break reușit de Halep! Va servi pentru a cîștiga setul doi

4-3

Break Lisicki: Nemțoaica se apropie din nou de Halep, după încă un break. La finalul game-ului, românca a fost vizibil deranjată și a aruncat cu racheta

4-2

Break Halep: Românca își mărește avantajul grație încă unui break. Simona este la conducerea jocului

3-2

Game Halep: Românca se impune pentru prima dată în acest set pe propriul serviciu și trece în avantaj.

2-2

Break Halep: Încă un break în acest set! Românca egalează situația și servește pentru a trece pentru prima dată în avantaj

1-2

Break Lisicki: Lisicki face încă un break! Nemțoaica a fost extrem de agresivă și a făcut break-ul la 0

1-1

Break Halep: Revenire excelentă a Simonei! Românca face rebreak imediat și egalează scorul

0-1

Break Lisicki: Nemțoaica începe bine setul al doilea și cîștigă gameul pe serviciul lui Halep.

A început setul doi. Halep servește prima

În pauza dintre seturi, Simona a cerut prezența fizioterapeutului. Românca acuză probleme la coapsa dreaptă.

7-6

SET LISICKI Nemțoaica a jucat mai bine în momentele decisive și a reușit să se impună în tiebreak.

Tiebreak: 7-6

6-6

Game Halep: Românca profită din nou de cîteva erori ale adversarei și cîștigă game-ul. Primul set se decide în tie-break.

5-6

Game Lisicki: Nemțoaica revine în avantaj și este la un game de a cîștigat setul.

5-5

Break Lisicki: După ce a ratat două mingi de break, Lisicki a reușit să cîștige game-ul și rămîne în set.

5-4

Break Halep: Românca face al doilea break consecutiv, profitînd de mai multe greșeli ale nemțoaicei. Halep va servi pentru a cîștiga setul

4-4

Game Halep: Halep a egalat scorul, după un game în care nu a făcut nici o dublă greșeală și a salvat o minge de break.

3-4

Break Halep: Halep revine excelent în acest game. Românca a făcut break-ul și va servi pentru a egala scorul

2-3

Game Lisicki: Nemțoaica redevine foarte sigură pe propriul serviciu și este din nou în avantaj

2-2

Game Halep: Simona egalează scorul! Românca a salvat o minge de break și a cîștigat primul game pe propriul serviciu

1-2

Break Halep: Simona revine în joc! Halep a returnat foarte bine și a reușit să facă break-ul la 0

0-2

Break Lisicki: Simona începe prost! Românca a făcut trei duble greșeli și i-a permis nemțoaicei să facă break și să își mărească avantajul. La finalul game-ului, Halep a avut o reacție nervoasă.

0-1

Game Lisicki: Nemțoaica a început foarte bine meciul și a cîștigat game-ul de pe propriu serviciu

A început meciul! Lisicki servește prima

Jucătoarele au intrat pe teren și fac încălzirea. Meciul va începe în curînd.

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda