SPORTURI  »  TENIS  »  CUPA DAVIS

Maraton la dublu » Elveţia a pierdut meciul de dublu cu Cehia după 7 ore de joc!

Articol de - Publicat luni, 04 februarie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 03 februarie 2013 21:14

Berdych şi Rosol i-au învins sîmbătă pe Wawrinka şi Chiudinelli în al doilea cel mai lung meci din istorie: 6-4, 5-7, 6-4, 6-7 (3), 24-22 în 7 ore şi un minut

Cupa Davis. Grupa Mondială, primul tur. Sîntem la Geneva, întîlnirea dintre Elveţia şi Cehia, deţinătoarea Salatierei de Argint, ziua a doua, scor general 1-1, la meciul de dublu. Au mai existat, de-a lungul timpului, dispute epice în singura competiţie pe echipe din tenis, dar ceea ce s-a petrecut între perechile Berdych-Rosol şi Chiudinelli-Wawrinka le întrece pe toate. După patru seturi strînse, a urmat decisivul, transformat într-o epopee.

Cehii au condus mereu în ultimul act. De la 5-4, elveţienii au servit de 19 ori pentru a rămîne în partidă. Au salvat 12 mingi de meci ale adversarilor, dar la a 13-a Chiudinelli a făcut dublă greşeală, încheindu-se astfel o confruntare imensă, care a durat 7 ore şi un minut. Este al doilea cel mai lung meci din istoria tenisului, după cel dintre John Isner şi Nicolas Mahut de la Wimbledon 2010, de 11 ore şi 5 minute. Ieri, Berdych şi Wawrinka s-au reîntîlnit faţă în faţă în primul meci de simplu al zilei, primul cîştigînd în 4 seturi şi trimiţînd Cehia în "sferturi".

REZULTATE GRUPA MONDIALĂ
Cehia-Elveţia 3-1
Kazahstan-Austria 3-1
Franţa-Israel 5-0
Argentina-Germania 3-0
Serbia-Belgia 3-1

Fosta gimnastă Ana Porgras, triunghi amoros la Survivor? Ce dezvăluiri face câștigătorul: „Mi-a propus un joc”
Stiri extrasport
„Tricolorul” pe care Cornel Dinu îl consideră un intrus la Euro: „Nu știu de ce mizează în continuare pe el”
Nationala
3 lucruri cu care nu s-a putut acomoda camerunezul sosit de 3 ani în România: „Vă spun ce aș schimba”

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda