SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL CAMPIOANELOR

Vera Zvonareva e aproape calificată în semifinalele Turneului Campioanelor

Articol de - Publicat joi, 28 octombrie 2010 00:00

Vera Zvonareva a obţinut ieri a doua victorie la Turneul Campioanelor de la Doha şi e la un pas de semifinale.

N-a mai fost la fel de rapid ca în prima zi, însă deznodămîntul s-a păstrat. Vera Zvonareva, a doua jucătoare a lumii, a mai adunat o izbîndă în minimum de seturi la Turneul Campioanelor, apropiindu-se de semifinale. Rusoaica a întîlnit-o pe Victoria Azarenka, proaspăta învingătoare de la Moscova, şi cele două au oferit publicului un meci de două ore şi 17 minute, încordat, cu o evoluţie strînsă a scorului, cu multe mingi frumoase şi realizări de excepţie de o parte şi de alta. În final, a fost 7-6 (4), 6-4 pentru Vera, cea care a smuls exclamaţii de admiraţie cu reverurile în lung de linie impecabile pe care le-a executat.

Zvonareva conduce Grupa Albă, cu două victorii din tot atîtea meciuri. Cea mai bună performanţă a ei la Masters este finala jucată în 2008.

Programul de azi
De la ora 17:00 (direct Eurosport)
Samantha Stosur-Elena Dementieva
Caroline Wozniacki-Francesca Schiavone
Kim Clijsters-Victoria Azarenka

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Anunță un sponsor nou imediat după FCSB - Petrolul: „Sunt discuții avansate. Vor primi bonus de victorie pentru acest meci!”
Gigi Becali a făcut praf un jucător, apoi s-a răzgândit și a criticat arbitrajul » Ce arată imaginile de la cel mai încins moment al jocului

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”