SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ISTANBUL

Zgura care ajută » Irina Begu s-a calificat în semifinale la Istanbul, după o partidă extrem de disputată

Articol de - Publicat vineri, 28 aprilie 2017 15:38

Energia și determinarea de la întâlnirea de Fed Cup cu Marea Britanie pare să le însoțească în continuare pe jucătoarele române.

Irina Begu, 33 WTA, s-a calificat ieri în semifinalele turneului de la Istanbul, unul de categorie International și care se joacă pe zgură, după ce a trecut de Eraydin Basak cu 2-6, 7-6 (5), 6-1.

Jucătoarea din Turcia, care ocupă locul 257 în ierarhia mondială și are 22 de ani, a ajuns pe tabloul principal după ce a jucat în calificări.

Partida dintre Begu și Basak a fost una disputată, cu multe răsturnări de situație și care a durat 2 ore și 45 de minute.

Un meci la fel de intens cum au fost și cele din primele tururi, unde românca a trecut de Tatjana Maria, din Germania, cu 1-6, 6-1, 7-5 și de Kirsten Flipkens, din Belgia, cu 6-1, 1-6, 6-3.

Mai departe, ea o va întâlni azi pentru un loc în finală pe învingătoarea din partida Cagla Buyukakcay-Elise Mertens.

Begu nu mai atinsese această fază a unui turneu din luna august 2016, când a câștigat turneul de la Florianopolis, din Brazilia.

Începutul lui 2017 a fost unul dificil pentru Irina, ea având în trei luni doar două victorii din opt turnee jucate. Apoi, în luna aprilie, a venit turneul de la Charleston, disputat pe zgură verde, unde a ajuns până în "sferturi", și întâlnirea din Cupa Fed, Begu aducând punctul victoriei.

3 turnee
a câștigat Begu în carieră: Tașkent 2012, Seul 2015 și Florianopolis 2016

Tragedie în fotbalul românesc! Jucătorul din Liga a 2-a a murit înecat în râul Olt
Liga 2

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring