FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - U CRAIOVA 1-0

3 puncte din mers

Articol de GSP - Publicat duminica, 31 august 2008 00:00

Rednic a schimbat de trei ori pîna după pauză şi a întors tot jocul, golul victoriei fiind marcat de nou-intratul Marius Niculae

Dinamo a arătat aseară că înfrîngerea din Giuleşti nu a fost un accident. "Cîinii" oscilează, Rednic mai caută încă formula de start şi o găseşte pe cea cîştigătoare abia la pauză.

Raportul ocaziilor în prima repriză a fost de 6-3. Pentru craioveni, să fim bine înţeleşi! Şi ca să nu exagerăm prea tare, la Dinamo a fost vorba de situaţii de poartă, nu chiar de ocazii. ;) Torje (25), Bratu (26) şi Campos (33) nu l-au întins prea tare pe Bornescu, doar au dat niscaiva emoţii pozitive fanilor. La poarta lui Lobonţ craiovenii au dat senzaţia că nu le vine să creadă ce uşor ar fi să conducă la pauză. În minutele 14 şi 16 Prepeliţă a şutat din poziţie favorabilă lîngă. L-a imitat Costea (19). Acelaşi Prepeliţă a ratat în minutul 43, pentru ca în minutul 44 să fie blocat de Lobonţ.

Cronologia redă o repriză în care Craiova a condus jocul şi Dinamo a avut răbufniri de orgoliu, dar timide. De altfel, echipa lui Rednic arăta ca un team în pregătiri. Cu jucători veniţi în urmă cu o săptămînă-două (Tamaş, Julio Cesar), plus alţii care au înlocuit deziluziile din derbyul cu Rapid (Diakite, Campos, Dănciulescu). :(

Nervi şi pasiune
După pauză Rednic a riscat tot, epuizînd toate schimbările. Dinamoviştii au intrat mai determinaţi pe teren, Niculae a ratat întîlnirea cu centrarea lui Torje (47), iar din cornerul rezultat Julio Cesar a dat cu capul puţin peste. În minutul 51, după un corner pe stînga, Niculae a profitat de două lufturi ale colegilor şi a şutat cu sete pe colţul scurt. 1-0 la prima ocazie adevărată! Apoi a urmat lupta de cocoşi din minutul 55, rezultînd un joc de 10-10. Nu pentru mult timp, Ropotan plecînd şi el să-l consoleze pe J. Cesar. Finalul a fost tensionat, însă "cîinii", mai experimentaţi, au ştiut să-şi păstreze avantajul.