FOTBAL  »  Superliga  »  A PLECAT DIN ROMÂNIA PENTRU A UŞURA MISIUNEA STELEI

"Valentin m-a gonit"

Articol de GSP - Publicat miercuri, 23 iulie 2008 00:00

Mircea Lucescu a dezvăluit că fiul dictatorului, Valentin Ceauşescu, i-a cerut să părăsească România înainte de '89 pentru a uşura misiunea Stelei

Tehnicianul lui Şahtior Doneţk a redeschis un război mai vechi pe care îl duce împotriva echipei pe care Steaua a avut-o înainte de 1989. Lucescu senior a făcut din nou referire la relaţia pe care trupa din Ghencea a avut-o cu Ceuşescu.
"Spun doar atît, de fapt îi reamintesc lui Valentin Ceauşescu că mi-a cerut de două ori să fug din România ca să rămînă în fotbalul românesc o singură forţă, Steaua. Doar era echipa familiei Ceauşescu. Sînt şi alte amănunte din acei ani pe care, probabil, cei de acum nu au de unde să le cunoască", a spus Il Luce într-un interviu acordat cotidianului "Gazeta de Sud".

Lucescu a fost antrenorul lui Dinamo între 1986 şi 1990, timp în care a reuşit să ia titlul doar în ultimul sezon, cînd a făcut eventul. În aceeaşi perioadă, trupa din Ghencea a bifat trei titluri, două Cupe ale României, Cupa Campionilor Europeni, Supercupa Europei, plus disputarea a altor două semifinale şi a unei finale de C1.

Mircea Lucescu a dezvăluit că fiul dictatorului, Valentin Ceauşescu, i-a cerut să părăsească România înainte de '89 pentru a uşura misiunea Stelei

Tehnicianul lui Şahtior Doneţk a redeschis un război mai vechi pe care îl duce împotriva echipei pe care Steaua a avut-o înainte de 1989. Lucescu senior a făcut din nou referire la relaţia pe care trupa din Ghencea a avut-o cu Ceuşescu.
"Spun doar atît, de fapt îi reamintesc lui Valentin Ceauşescu că mi-a cerut de două ori să fug din România ca să rămînă în fotbalul românesc o singură forţă, Steaua. Doar era echipa familiei Ceauşescu. Sînt şi alte amănunte din acei ani pe care, probabil, cei de acum nu au de unde să le cunoască", a spus Il Luce într-un interviu acordat cotidianului "Gazeta de Sud".

Lucescu a fost antrenorul lui Dinamo între 1986 şi 1990, timp în care a reuşit să ia titlul doar în ultimul sezon, cînd a făcut eventul. În aceeaşi perioadă, trupa din Ghencea a bifat trei titluri, două Cupe ale României, Cupa Campionilor Europeni, Supercupa Europei, plus disputarea a altor două semifinale şi a unei finale de C1.

Citește și:
Carmen Negoiță, complet goală la 43 de ani. „Nu trebuie să ne rușinăm de corpul nostru”
Liga 2
Carmen Negoiță, complet goală la 43 de ani. „Nu trebuie să ne rușinăm de corpul nostru”
Ziua „Z”! Merge la Palat pentru negocierile decisive chiar de ziua lui Gigi Becali: „A ajuns în țară”
Superliga
Ziua „Z”! Merge la Palat pentru negocierile decisive chiar de ziua lui Gigi Becali: „A ajuns în țară”
Elias Charalambous, prezentat oficial la noua echipă
Campionate
Elias Charalambous, prezentat oficial la noua echipă
Elveția le-a dat planurile peste cap gazdelor » Canada, „expulzată” de acasă în „16-imi”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Elveția le-a dat planurile peste cap gazdelor » Canada, „expulzată” de acasă în „16-imi”
Schimbare la buletinul electronic după zeci de reclamații
Profit.ro
Schimbare la buletinul electronic după zeci de reclamații
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (27)
 •  23 Iulie 2008, 12:44

este adevarat valentin l-a gonit pe lucescu.in 86 dupa ce steaua a castigat c.c.e. prin nu stiu ce interventii lucescu a obtinut aprobarea sa se fotografieze cu c.c.e. in brate afland valentin a luat foc si l-a gonit din sala de trofee a clubului steaua asta era dar luce nu mai tine minte si inventeaza....

 •  23 Iulie 2008, 12:16

daca in '90 pe langa retrogradare/desfiintarea flacarei si a lui fc olt se facea acelasi lucru si cu steaua si dinamo aveam si noi sansa sa avem un campionat mai aproape de adevar... asa au trecut 20 de ani pana sa apara un suflu nou in campionat(cfr)...

 •  23 Iulie 2008, 12:12

cam cat de greu este dle INEPT sa accepti ca daca nu era clanul de trista amintire nu erati decat o sleahta de clone bolsevice. si mai pune mana pe carte, poate inveti sa scrii si altceva decat scuter maria... intarziati si frustrati ce sunteti

Vezi toate comentariile (27)
Comentează