SPORTURI  »  OLIMPIADA 2008  »  JUDO

Site-ul BBC: „Alina Dumitru a distrus-o pe Yanet Bermoy din Cuba”

Articol de GSP - Publicat sambata, 09 august 2008 00:00

Judoka română Alina Dumitru, medaliată cu aur la Jocurile Olimpice de la Beijing, a declarat, sâmbătă, după victoria din semifinale, în faţa japonezei Ryoko Tani, că această victorie este cea mai importantă din cariera sa, informează AFP.

"Victoria în faţa japonezei Ryoko Tani este cea mai frumoasă din cariera mea", a declarat Alina Dumitru, imediat după cucerirea medaliei de aur, prima a delegaţiei noastre la JO de la Beijing.

Despre noua campioană olimpică a scris şi site-ul BBC: "Alina Dumitru a fost încoronată campioană olimpică. Reprezentanta României, Alina Dumitru a distrus-o pe Yanet Bermoy din Cuba, în finală, câştigând prin ippon. Dumitru a răsturant situaţia în semifinale când a reuşit să o învingă pe campioana olimpică Ryoko Tani, care nu mai fusese învinsă într-o competiţie internaţională din 1996".

Românca Alina Dumitru s-a impus, sâmbătă, prin ippon, în finala categoriei 48 de kilograme din turneul de judo, în faţa cubanezei Yanet Bermoy, câştigând astfel medalia de aur, prima din istoria acestui sport în România şi prima a delegaţiei noastre la această ediţie a JO.

Cubaneza a cucerit medalia de argint, în timp ce medaliile de bronz au fost cucerite de japoneza Tani Ryoko şi de argentinianca Paula Belen Pareto.

Alina Dumitru s-a născut în Ploieşti şi va împlini la sfârşitul lunii august 26 de ani. A început să practice judo în clasa a V-a. În palmaresul româncei sunt cinci medalii de aur şi una de bronz la europene, nouă titluri la Cupa Mondială, şase locuri doi şi nouă locuri trei la aceiaşi competiţie. La Campionatele Mondiale de Juniori, Alina Dumitru a cucerit o singură medalie de aur. În 2004 la Jocurile Olimpice de la Atena, românca a ocupat locul 5.