FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - CSU CRAIOVA 1-2

Ivaylo Petev recunoaște: „Da, am fost nervos!” + „După meciul cu FCSB am schimbat multe”

Ivaylo Petev (48 de ani), antrenorul Universității Craiova +11   FOTO
Ivaylo Petev (48 de ani), antrenorul Universității Craiova

Articol de - Publicat sambata, 16 martie 2024 22:25 / Actualizat sambata, 16 martie 2024 22:57

Ivaylo Petev (48 de ani), antrenorul Universității Craiova, a comentat victoria cu CFR Cluj, 2-1, în urma căreia oltenii au urcat pe locul 2.

Succes mare pentru CSU Craiova în Gruia, 2-1 în fața CFR-ului, care este acum a patra echipă din Superligă, sub FCSB, Rapid și Universitatea.

Ivaylo Petev, antrenorul oltenilor, a venit la flash-interviu și a vorbit în engleză de această dată, în loc de limba bulgară, utilizată cu precădere până acum în interacțiunile cu presa.

Mihai Rotaru a intrat în direct imediat după victoria cu CFR Cluj: „Cu el trebuie să înceapă lista la națională! Ajută România, nu pe mine!”
CFR Cluj - CSU Craiova 1-2

Ivaylo Petev după CFR Cluj - Universitatea Craiova 1-2

„În primul rând vreau să le mulțumesc jucătorilor și fanilor noștri. În prima repriză am făcut multe greșeli individuale, le-am oferit 7 sau 8 cornere. Dar la ocazii cred că a fost egal, 50-50, am avut și noi situații clare pe contraatac, am făcut 2-0, apoi am primit gol din corner și a trebuit să ținem de rezultat. Suntem fericiți pentru rezultat, nu este ușor aici”, a spus Petev la DigiSport.

Întrebat despre iritarea afișată în prima repriză, Petev a explicat că „am fost nervos pentru că am făcut multe greșeli individuale, a trebuit să schimbăm ceva la pauză”.

„În multe meciuri am meritat să câștigăm, dar am pierdut multe puncte. Poate că astăzi am avut ceva noroc, dar am obținut cele 3 puncte. Întotdeauna rezultatul este corect.

O luăm meci cu meci, jucătorii se vor odihni, apoi vom pregăti meciul următor, cu o echipă bună a momentului, Rapid.

Am schimbat multe lucruri după meciul cu FCSB (n.r. - 0-3 pe 28 ianuarie). Vreau să devenim mai buni de la meci la meci. Cel mai important este să fim o echipă, ca toți să atace și toți să se apere”, a mai spus antrenorul bulgar.

Meci foarte greu, CFR este foarte bună, dar ne-am făcut jocul și ne bucurăm că am câștigat cele 3 puncte. Au pus presiune, dar mă bucur că mi-am ajutat echipa și am câștigat într-o deplasare foarte grea.

Titlul? Depinde de rezultatul FCSB-ului. Ne bucurăm că am câștigat, ne dorim să ne batem la campionat. Doar victoriile ne fac să fim încrezători. Dacă învingem și Rapidul, o să ne batem la campionat.

- Laurențiu Popescu, portar CSU Craiova

Mai multe știri din Superligă:

Alexandru Mitriță, mesaj pentru Edward Iordănescu, după ce a fost lăsat acasă: „Mi-am schimbat atitudinea. Îmi doresc să fiu la Euro”
CFR - CSU Craiova 1-2
Șeful Rapidului, acuzații GRAVE pentru FCSB: „Hoții strigă hoții! A luat un galben STUPID, probabil l-au transferat deja”
RAPID VS. FCSB

Tragedie în fotbalul românesc! Jucătorul din Liga a 2-a a murit înecat în râul Olt
Liga 2

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring