INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CADIZ - BARCELONA 0-1

Barcelona, victorie la limită, cu gândul la PSG » Foarfeca lui Joao Felix a decis meciul

Articol de - Publicat sambata, 13 aprilie 2024 23:51 / Actualizat sambata, 13 aprilie 2024 23:56

Barcelona a câștigat la limită duelul contra celor de la Cadiz, 1-0, din etapa a 31-a din La Liga. E în continuare la 8 puncte de liderul Real Madrid.

Cu gândul la meciul cu PSG (marți, 22:00), din returul sferturilor UEFA Champions League, Xavi, suspendat pentru acest meci, a trimis mai multe rezerve din primul minut. Iar asta s-a văzut în jocul catalanilor, care a fost lipsit de strălucire.

Real Madrid, victorie muncită în fața celor de la Mallorca » „Torpila” lui Tchouameni îi duce pe „galactici” mai aproape de titlul de campioni
MALLORCA - REAL MADRID 0-1

Barcelona, victorie la limită pe terenul lui Cadiz

Startul meciului a fost unul liniștit. Barcelona nu și-a putut impune jocul de pase, jucătorii lui Xavi pierzând de multe ori mingea, în timp ce Cadiz nu a avut forța să pună în pericol poarta lui Ter Stegen.

Echilibrul s-a rupt în minutul 37. După un corner, Joao Felix a dat lovitura, cu o superexecuție: foarfecă de la 8 metri. Iar golul starului portughez a fost singurul din meci.

În partea secundă, Barcleona a luat piciorul de pe accelerație, în timp ce Cadiz a căutat golul egalizator. Cel mai aproape a fost în minutul 80, când Ter Stegen a scos cu greu șutul de la 20 de metri al lui Samassekou.

S-a terminat 1-0, iar Barcelona pregătește acum returul cu PSG. Catalanii au ajuns la 70 de puncte în 31 de etape și sunt pe locul 2. Au 8 puncte mai puțin decât Real Madrid, pe care o va întâlni pe 21 aprilie, etapa viitoare. De partea cealaltă, Cadiz rămâne pe locul 18, care duce în Segunda, cu 25 de puncte.

Reporterii GSP au surprins scenele tensionate de la porțile arenei Wembley » Ce s-a întâmplat la câteva minute după finala UCL

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring