INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BORUSSIA DORTMUND

Un fost jucător cu 300 de meciuri la Borussia Dortmund va deveni noul director sportiv general

Lars Ricken
Lars Ricken

Articol de - Publicat luni, 22 aprilie 2024 18:04 / Actualizat luni, 22 aprilie 2024 18:42

Lars Ricken, care se ocupă de echipele de tineret ale Borussiei Dortmund din 2021, va deveni „director sportiv general" al clubului începând cu 1 mai, cu un nou contract valabil până în iunie 2027.

Hans-Joachin Watzke, preşedintele clubului, îşi anunţase intenţia de a nu mai gestiona afacerile sportive ale clubului începând din vară, cu o plecare definitivă în 2025.

Lars Ricken în 1999. Foto: Imago Images

Ricken, în vârstă de 47 de ani, fost mijlocaş ofensiv internaţional german, cu peste 300 de meciuri în tricoul galben-negru, a marcat un gol în finala Ligii Campionilor din 1997 împotriva lui Juventus (3-1). Sebastian Kehl, directorul sportiv, va rămâne în funcţie.

Borussia a anunţat, de asemenea, revenirea lui Sven Mislintat, şeful recrutării din 2006 până în 2017, în funcţia de director tehnic. Mislintat a fost demis din funcţia de director de fotbal la Ajax Amsterdam la începutul lunii octombrie, în urma unor acuzaţii de conflict de interese.

Dramatism total! » Leverkusen o egalează pe Dortmund în minutul 90+8! Al 45-lea meci fără înfrângere pentru echipa lui Xabi Alonso
DORTMUND - LEVERKUSEN 1-1

Tragedie în fotbalul românesc! Jucătorul din Liga a 2-a a murit înecat în râul Olt
Liga 2

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring