INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID - BAYERN (2-2 ÎN TUR)

Thomas Tuchel, talismanul lui Bayern în semifinale? Ce record deține tehnicianul german

Thomas Tuchel, expertul semifinalelor

Articol de - Publicat marti, 07 mai 2024 17:59 / Actualizat marti, 07 mai 2024 18:55

Antrenorul lui Bayern, Thomas Tuchel, a disputat 11 semifinale, în diferite competiții, cu Borussia Dortmund, PSG și Chelsea. N-a pierdut niciuna!

Bayern are o misiune extrem de dificilă, miercuri, la Madrid, după acel 2-2 din prima manșă a semifinalelor Ligii. Dar cu Thomas Tuchel pe bancă n-ar trebui să-și facă griji, arată statisticile.

Balint și Duckadam explică de ce au boicotat petrecerea organizată de Steaua: „Bunicul avea o vorbă”
CSA STEAUA

Până acum, în carieră, tehnicianul german a disputat 11 semifinale, în competiții diferite, cu Borussia Dortmund, Paris SG și Chelsea. N-a pierdut nici măcar una!

Tuchel s-a calificat de fiecare dată în finală când a fost în semifinalele Ligii Campionilor

În Liga Campionilor, Bayern este a treia echipă pe care o conduce în această fază a competiției. În 2020 a triumfat cu PSG împotriva lui RB Leizpig, dar a pierdut finala în fața lui Bayern.

În 2021 i-a ieșit absolut totul! Ca manager al lui Chelsea, a eliminat-o chiar pe Real Madrid în semifinale și a câștigat inclusiv finala, în fața lui Manchester City.

Thomas Tuchel este ultimul antrenor care a câștigat pe Santiago Bernabeu

Mai mult, este ultimul antrenor care a câștigat pe „Santiago Bernabeu”. A reușit-o tot cu Chelsea, în „sferturi”, în aprilie 2022: 3-2 după prelungiri. Calificarea a pierdut-o, însă, deoarece Real câștigase la Londra cu 3-1.

Cele 11 semifinale disputate și adjudecate de Thomas Tuchel în carieră

Returul de miercuri se anunță însă o foarte mare provocare. Real Madrid are un moral XXL, după ce tocmai și-a adjudecat campionatul, în vreme ce el se confruntă cu destule probleme la Munchen.

Bayern a ratat totul pe plan intern în sezonul 2023 - 2024

Echipa se află la finele unui sezon în care a ratat totul pe plan intern, iar Tuchel nu are doi jucători importanți la dispoziție, Kingsley Coman și Raphael Guerrero, amândoi accidentați. Vestea bună, medicii au reușit să-i recupereze alți patru: Matthijs de Ligt, Jamal Musiala, Leroy Sane și Eric Dier.

În special revenirea lui De Ligt, refăcut de pe urma unor probleme musculare, a fost salutată de Tuchel. Motivul? Înlocuitorul său în semifinala-tur cu Real (2-2), Kim Min-jae, a greșit la ambele goluri marcate de Vinicius junior.

VIDEO. Cine câștigă Champions League? Pițurcă: „Finala o să fie Real Madrid - PSG! Messi, Neymar și Mbappe au fost panarame în Liga Campionilor! Dar Messi e cel mai mare din toate timpurile!”

Mai puteți citi:

FIFA își recunoaște culpa într-un subiect sensibil pentru cluburi: „Încercăm să găsim echilibrul”

Au apărut primele oferte pentru Drăgușin: „M-au căutat din Germania, Italia și Turcia”

Reporterii GSP au surprins scenele tensionate de la porțile arenei Wembley » Ce s-a întâmplat la câteva minute după finala UCL

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring