INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GALATASARAY

VIDEO Olimpiu Moruțan, gol pentru Galatasaray » Șanse tot mai mari să fie păstrat de campioana Turciei

Olimpiu Moruțan (24 de ani) a marcat în meciul amical pe care Galatasaray l-a câștigat în fața lui FC Csakvar, formație din liga secundă maghiară, scor 4-2.

Articol de - Publicat sambata, 15 iulie 2023 22:50 / Actualizat sambata, 15 iulie 2023 23:17

Olimpiu Moruțan s-a mișcat bine în cantonamentul campioanei Turciei și a câștigat încrederea lui Okan Buruk. Antrenorul lui Galatasaray l-a trimis titular în partida amicală de astăzi, iar internaționalul „tricolor” n-a dezamăgit.

Olimpiu Moruțan, gol pentru Galatasaray

În minutul 3, Moruțan a depășit un adversar și a încercat o centrare în „gura porții”. Mingea a trecut prin toată defensivă și a scuturat poarta.

Jurnaliștii turci de la Fanatik au lăudat prestația mijlocașului român: „Încă o performanță interesantă, și-a adus echipa devreme în avantaj”.

Celelalte reușite ale grupării „Cim-bom” au fost semnate de Kaan Ayhan și de Zaniolo cu „dublă”.

Moruțan ar putea fi păstrat de Galatasaray

Cotidianul Fotomac dezvăluie că Moruțan s-a remarcat în al doilea test al verii, 2-0 cu Kisvarda. Olimpiu a intrat după pauză, la fel ca în partida cu Hull (4-3), și i-a lăsat o impresie bună lui Buruk, care înclină să-l păstreze în lot pe fostul FCSB-ist.

„Dacă nu va veni vreo propunere astronomică, Moruțan va rămâne la Galatasaray, fiind o bună alternativă la mijlocul terenului. A dovedit că își dorește să continue la «galben-roșii»”, scrie sursa citată. Olimpiu mai are la dispoziție două meciuri, cu Austria Viena și Sturm Graz, ca să primească deplin credit de la antrenor.

Sezonul trecut, Olimpiu a evoluat în Serie B, la Pisa.

Chelsea a vândut o întreagă echipă în doar 15 zile și a strâns 220 de milioane de euro din mercato!

Adrian Mutu a dat primul interviu la Netchi Baku: „Știu ce presiune mă așteaptă, dar nu mi-e frică de ea”

Reporterii GSP au surprins scenele tensionate de la porțile arenei Wembley » Ce s-a întâmplat la câteva minute după finala UCL

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring