FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - FARUL CONSTANȚA

CFR Cluj - Farul Constanța 5-1 » „Manita în Gruia”! Testimonial pentru sezonul viitor?

Articol de , - Publicat sambata, 18 mai 2024 23:00 / Actualizat duminica, 19 mai 2024 01:03

CFR a învins-o pe Farul, 5-1, același scor cu care dobrogenii s-au impus în turul play-off-ului. Elevii lui Dan Petrescu au obținut biletul pentru preliminariile Conference League.

În cealaltă partidă a serii, Universitatea Craiova s-a impus pe teren propriu în fața celor de la Sepsi, 3-2.

CFR Cluj - Farul, mostră pentru viitoarea stagiune?

Prima repriză din Gruia a avut o desfășurare absolut ireală. În startul partidei, Buzbuchi, goalkeeper-ul constănțean, a avut o intrare inconștientă la Bîrligea, iar „centralul” a dictat penalty, după consultarea arbitrajului video. În primă fază, veteranul Ciprian Deac a fost ghicit de Buzbuchi, însă lovitura s-a repetat. Deac nu a schimbat colțul și a deschis scorul pentru formația lui Dan Petrescu.

Opt minute mai târziu, Tachtsidis a majorat diferența, printr-un șut imparabil de la marginea careului de 16 metri. Festivalul ofensiv „feroviar” a continuat. După o șansă importantă a lui Bîrligea, aceștia au punctat pentru 3-0, Karlo Muhar profitând de o ieșire greșită a lui Buzbuchi și marcând cu capul. În minutul 38, fiindu-i încununată o prestație extrem de bună, Daniel Bîrligea a marcat de la distanță, fiind asistat și de un fundaș al „marinarilor” printr-o deviere.

Prestația de astăzi a vârfului clujean ar trebui să îl propulseze în vârful listei de atacanți pentru Campionatul European. Pe lângă asta, este posibil ca prestația CFR-ului din prima parte să fie un testimonial pentru ce urmează sezonul viitor, sub atenta comandă a „Bursucului”.

O repriză secundă liniștită. Otele îl egalează pe Coman

În partea a doua, ardelenii nu au mai forțat. Băieții lui Gică Hagi au redus din diferență în minutul 65. Cristi Ganea l-a învins pe Sava, fiind asistat de Carlo Casap. După golul Farului, Otele și-a adus aminte că este golgheterul la zi din Gruia, trecându-și în dreptul numelui două ocazii importante.

Totuși, a marcat și Otele, în minutul 87, golul fiind validat după o analiză VAR îndelungată. Faza de gol a nigerianului a fost creată de Peter Michael, introdus în teren în minutul 76. Cu această reușită, atacantul CFR-ului l-a egalat pe Florinel Coman în ierarhia golgheterilor.

Notele GSP după CFR Cluj - Farul Constanța 5-1

CFR Cluj (4-3-3): Sava 6 - Mogoș 7 (88' Manea -), Boben 6, Kresic 7, Camora 7 - Tachtsidis 8 (84' Avounou -) - Keita 6 (89' M. Ilie -), Muhar 8 - Deac 8 (89' Fica -), Bîrligea 8 (76' P.Michael -), Otele 7;

Antrenor: Dan Petrescu 8;

Farul (4-3-3): Buzbuchi 3 - Sîrbu 4, M. Popescu 4, G. Marins 3, Ganea 6 (75' Doicaru 5)- Vînă 5 (46' Casap 6), Queiros 6, Grameni 6 (68' Dănuleasa 6) - Grigoryan 4 (46' Rivaldinho 5), L. Munteanu 4, Andronache 5 (68' N. Popescu 5); t

Antrenor: Gheorghe Hagi 4

Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti) 7, A1: Mircea Grigoriu (Bucureşti) 7, A2: Radu Ghinguleac (Bucureşti) 7

FINAL. CFR Cluj - Farul 5-1

• Marcatori: Ciprian Deac '8 (penalty), Panagiotis Tachtsidis '16, Karlo Muhar '22, Daniel Bîrligea '37, P.Otele '87 / C.Ganea '65
  • 7.931 spectatori au asistat la partida din Gruia

Echipele de start:

CFR Cluj (4-3-3): Sava - Mogoș, Boben, Kresic, Camora - Tachtsidis, Keita, Muhar - Deac, Bîrligea, Otele
Rezerve: Hindrich (GK), Bălgrădean (GK), Manea, Abeid, M.Ilie, Ajeti, Aussi, Fica, Avounou, El Kaddouri, V.Serebe, P.Michael
Absenți: -
Antrenor: Dan Petrescu

Farul (4-3-3): Buzbuchi - Sîrbu, M. Popescu, G. Marins, Ganea - Vînă, Queiros, Grameni - Grigoryan, L. Munteanu, Andronache
Rezerve: Mușat (GK), Dussaut, I.Cercel, G.Dănuleasa, Boli, D.Nedelcu, N.Popescu, Casap, L.Banu, R.Deaconu, A.Doicaru, Rivaldinho
Absenți: Larie, Cojocaru, Băluță (accidentați)
Antrenor: Gheorghe Hagi

A: Radu Petrescu (Bucureşti)
A1: Mircea Grigoriu (Bucureşti)
A2: Radu Ghinguleac (Bucureşti)
Arbitru VAR: Istvan Kovacs (Carei - Satu Mare)
Arbitru AVAR: Florin Andrei (Târgu Mureş - Mureş)
R1: Bogdan Dumitrache (Bucureşti - Bucureşti)
Obs. arbitri: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea - Vâlcea)
Stadion: CFR Dr. Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca - Cluj)

Primul jucător care pleacă de la FCSB! Confirmarea oficială a clubului: „Are oferte foarte bune, noi nu le puteam egala”
TRANSFER
Gâlcă, inspirat la schimbări » Bană a marcat primul gol în Superligă! Nici Koljic n-a dezamăgit
UNIVERSITATEA CRAIOVA

Reporterii GSP au surprins scenele tensionate de la porțile arenei Wembley » Ce s-a întâmplat la câteva minute după finala UCL

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring