SPORTURI  »  CICLISM  »  TURUL ITALIEI

VIDEO Filippo Ganna și-a luat revanșa în fața lui Pogacar și a câștigat etapa a 14-a în Turul Italiei! Rezumatul cursei

Filippo Ganna FOTO Imago

Articol de - Publicat sambata, 18 mai 2024 19:55 / Actualizat sambata, 18 mai 2024 20:31

Ciclistul italian Filippo Ganna a câştigat etapa a 14-a a Turului Italiei, un contratimp individual de 31,2 km desfăşurat sâmbătă la Desenzano della Garda.

Ganna a fost cronometrat în 35 min 02 sec, devansându-l cu 29 sec pe slovenul Tadej Pogacar, liderul clasamentului general. Pe poziţia a treia, la 1 min 07 sec, s-a clasat olandezul Thymen Arensman

VIDEO. Rezumatul etapei cu numărul 14 din Turul Italiei

Conform Agerpres, aceasta este a şaptea victorie de etapă în Giro şi a şasea într-un contratimp pentru Filippo Ganna, dublu campion mondial la această specialitate (2020, 2021).

Tadej Pogacar şi-a consolidat poziţia de lider al ierarhiei generale la finalul acestei etape, având acum un avans de 3 min 41 sec faţă de britanicul Geraint Thomas, care a urcat pe locul secund.

Duminică este programată prima mare etapă montană din actuala ediţie a Giro d'Italia, între Manerba del Garda şi Livigno (222 km).

• Duminică, 26 mai, 16:45 – Etapa 21: Roma - Roma

Reporterii GSP au surprins scenele tensionate de la porțile arenei Wembley » Ce s-a întâmplat la câteva minute după finala UCL

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring