FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - FCSB 1-1

Târnovanu, tăios la interviu: „Stilul caracteristic al CFR-ului... stau pe jos un milion de ani!”

Ștefan Târnovanu +17   FOTO
Ștefan Târnovanu

Articol de - Publicat duminica, 09 aprilie 2023 23:17 / Actualizat duminica, 09 aprilie 2023 23:22

Ștefan Târnovanu (22 de ani), portarul lui FCSB, nu i-a menajat pe cei de la CFR Cluj după meciul direct de astăzi, încheiat la egalitate, 1-1.

Precum făcuse Florinel Coman, Târnovanu s-a declarat dezamăgit de evoluția echipei sale și de rezultat.

„Sunt la fel de supărat ca el, în prima repriză am jucat foarte, foarte slab, nu am ajuns la poarta lor decât la faza cu Miculescu. Dacă stau să mă gândesc, aseară m-am uitat la meci la Farul, Mazilu a avut aceeași fază și a fost fault. La noi nu.

OK, am jucat slab. În a doua repriză am jucat mai bine, am și înscris. Pe final, dacă eram puțin mai inspirați... până la urmă, cred că e echitabil egalul, dar voiam să câștigăm”, a spus Târnovanu la Orange Sport.

S-au deconspirat! Ce s-a întâmplat imediat după golul marcat de Florinel Coman în poarta lui CFR Cluj
CFR Cluj - FCSB

Ștefan Târnovanu, tăios după CFR Cluj - FCSB: „Stau pe jos un milion de ani!”

Ulterior, Târnovanu și-a criticat adversarii pentru stilul lor de joc. Portarul i-a acuzat pe „vișinii” că au recurs la trageri de timp.

„Am început foarte slab, n-am putut ieși din jumătatea noastră. Până am primit golul, nu am jucat absolut nimic. Apoi am echilibrat cât de cât meciul, iar în a doua repriză probabil cei de la CFR s-au mulțumit cu 1-0.

Stilul lor caracteristic, trag de timp, stau pe jos un milion de ani, la auturi durează vreo 5 minute până bat unul. Trageri de timp foarte mari. Dacă ei se bucură cu un egal acasă, îmi doresc din tot sufletul meu să câștigăm toate meciurile și să fim campioni!”, a tunat portarul vicecampioanei.

Sunt 3 echipe care se bat la campionat, Craiova cred că a cam ieșit din luptă. Sunt echipe bune, toate încearcă să joace fotbal. Trebuie să jucăm mai bine pe toată durata meciului.

- Ștefan Târnovanu, FCSB

Gol superb marcat de Florinel Coman în derby-ul CFR - FCSB

Tot despre CFR Cluj - FCSB:

Cum a surprins-o Dan Petrescu pe FCSB: „Asul din mânecă!”
CFR CLUJ - FCSB
De un an și 7 luni nu se mai întâmplase ce a reușit FCSB astăzi
CFR CLUJ - FCSB 1-1

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!