FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - FCU CRAIOVA 1-1

„Căței” săptămâna trecută, „bravo” după meciul cu FCU Craiova: „Am realizat «doar» un progres”

Dinamo - FCU Craiova / Sursă foto: Cristi Preda (GSP)

Articol de - Publicat miercuri, 27 septembrie 2023 12:55 / Actualizat miercuri, 27 septembrie 2023 13:21

Andrei Nicolescu, administratorul special al lui Dinamo, a trimis un mesaj de susținere echipei și lui Ovidiu Burcă după remiza cu FCU Craiova (1-1), marți seară.

Dinamo a remizat, scor 1-1, cu FCU Craiova în primul meci din grupele Cupei României. Un rezultat care nu a mulțumit pe deplin suflarea dinamovistă, după o primă repriză foarte bună a "câinilor". Amzăr a marcat în minutul 18, apoi Bahassa a egalat în minutul 66, din penalty.

Dorin Șerdean a cedat firma Lotus, după ce a fost arestat și trimis în judecată » Cine i-a luat locul în acționariatul lui Dinamo
Dinamo

Cifrele avancronicii meciului Oțelul - Dinamo

„Câinii” au bifat trei eșecuri consecutive în Liga 1, fără să marcheze vreun gol, dar încasând în schimb șapte. Vineri seară, la ora 21:00, Oțelul Galați este viitoarea adversară a roș-albilor, pe malul Dunării, echipa care tocmai a învins în ultima etapă în Bănie, pe FCU Craiova, scor 2-0.

Formația lui Dorinel Munteanu a bifat 8 remize în acest sezon de campionat, plus victoria din Bănie, plus eșecul cu FCSB (0-2) de la Galați. Oțelul revine după victoria de la Zalău, scor 4-1, în primul joc din Cupa României.

4.061de spectatori au fost aseară pe Arena Națională la meciul Dinamo - FCU Craiova

Chiar dacă Oțelul Galați a promovat direct la finalul campionatului trecut, câștigând duelul direct cu Dinamo care a mers la baraj, cu FC Argeș (6-1, 2-4), formația lui Ovidiu Burcă a învins de două ori în primăvară echipa lui Dorinel Munteanu. În play-off-ul ligii secunde, Dinamo a învins cu 3-0 la „Arcul de Triumf”, apoi cu 2-0 la Galați.

Andrei Nicolescu după remiza cu FCU Craiova: „Minunile țin doar trei zile, noi vrem progrese”

La finalul partidei cu FCU Craiova (1-1), dinamoviștii au mai alungat gândurile negre, vizavi de faptul că în campionat echipa a ajuns în subsolul clasamentului, totuși există pericolul unui viitor incert.

288de minute trecuseră fără gol înscris pentru Dinamo în meciurile oficiale, de la 2-1 cu Metaloglobus (Cupa României, 29 august)

Săptămâna trecută, administratorul special Andrei Nicolescu cerea mai multă atitudine din partea jucătorilor, pe care i-a numit „căței” pentru ceea ce au arătat pe teren. Acum, oficialul roș-albilor și-a modificat discursul.

„Bravo, Dinamo! Bravo, Ovidiu! Evident că rezultatul nu e sută la sută cel așteptat. Nu e o minune. Voiam toți victoria. Doar victoria!

Am realizat «doar» un progres. Construim. Pas cu pas. Nu vom vedea, curând, minuni, însă am încredere că vom realiza, împreună, progrese. Minunile țin, uneori, doar trei zile, progresele sănătoase asigură performanța pe termen lung. E ușor să critici. E greu să fii lângă echipă la greu! Dar e singurul drum adevărat. Suporterii știu cel mai bine!”, a scris Andrei Nicolescu pe Facebook.

4etape fără victorie a adunat Dinamo în L1, trei înfrângeri și o remiză, ultima oară învingând la Voluntari, scor 3-2

VIDEO Andrei Nicolescu, reacții după tragerea la sorți a grupelor Cupei României: „Este un obiectiv pentru noi în acest sezon, putem trece de grupe”

EXCLUSIV Cum prezintă FC Botoșani afișul meciului cu Rapid: „Știu că așa se bucură albanezii și kosovarii, dar eu i-am promis ceva surorii mele”

Dani Iglesias face lumină vizavi de faza penalty-ului la Dinamo - FCU Craiova: „Să fiu sincer”

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!