FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - FCSB

VIDEO CU GOLUL Eroarea lui Târnovanu a readus-o în joc pe Farul! Portarul celor de la FCSB și-a mușcat din tricou de ciudă

Ștefan Târnovanu a greșit la golul Farului +38   FOTO
Ștefan Târnovanu a greșit la golul Farului

Articol de - Publicat duminica, 21 mai 2023 22:00 / Actualizat duminica, 21 mai 2023 22:07

Farul a redus din diferență în duelul de titlu cu FCSB în minutul 42, prin brazilianul Mateus Santos (24 de ani), care a profitat de ieșirea neinspirată a lui Ștefan Târnovanu și a înscris cu capul.

FCSB și-a construit rapid un avantaj important la Ovidiu, s-a distanțat la 2-0 cu goluri în minutele 8 și 17, însă nu a intrat la pauză cu un avans liniștitor.

Asta pentru că „marinarii” au lovit înainte de pauză, în minutul 42, prin brazilianul Mateus Santos.

Vocile Gazetei » Farul - FCSB 3-2, comentat live pe GSP.ro de Ovidiu Ioanițoaia, Cristian Geambașu și Dan Udrea
VOCILE GAZETEI

Faza a fost construită în banda stângă, unde Andrei Borza și Adrian Mazilu au reușit o combinație în viteză, în urma căreia Borza a centrat pe bara a doua.

Borza și Mazilu au combinat în banda stângă, apoi fundașul de bandă a centrat

Neinspirat, Târnovanu a ieșit din poartă cu ochii doar pe balon, nu și pe adversarul pe care-l avea în stânga, Mateus Santos. Portarul FCSB-ului nu a ajuns la minge, iar brazilianul a îndeplinit o formalitate, introducând mingea în poartă cu o lovitură simplă de cap.

Imediat ce mingea a depășit linia porții, Târnovanu a făcut un gest sugestiv, și-a mușcat din tricou de parcă ar fi realizat eroarea comisă.

Dawa și Darius Olaru au ridicat mâinile întrebător spre coechipierul lor, nemulțumiți de felul în care Târnovanu a gestionat faza.

Mă bucur, între ghilimele, pentru greșeala lui Târnovanu. 1-2 la pauză este un rezultat care le dă speranțe suporterilor Farului. Ar fi fost mai nasol cu 0-2 la pauză. Așa, după cum au arătat ultimele 10 minute din prima repriză, am speranțe că pot întoarce rezultatul.

- Cristian Daminuță, ex-jucător Viitorul, la GSP Live

Târnovanu a fost indecis, a ieșit greșit pe centrare.

- Ilie Dumitrescu, la „DigiSport Special”

Mai multe știri despre Farul - FCSB:

Șut-rachetă pentru 1-0! Aioani spectator, Hagi stană de piatră la deschiderea de scor din Farul - FCSB

„Bestia nera” pentru Hagi » A marcat în toate cele 4 meciuri directe din acest sezon

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!