FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - STEAUA, MÎINE, 20:30, DIGISPORT ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Tall a debutat în tricoul Stelei » "E mare, vînos şi joacă simplu!"

Gora Tall, Tall, Steaua

Articol de - Publicat sambata, 27 februarie 2010 00:00

Atacantul pe care Gora Tall l-a marcat ieri a fost Marius Luca, fostul stelist descriindu-l la finalul partidei pe fundaşul de culoare

Stoichiţă l-a testat ieri dimineaţă pe Tall într-un amical disputat de Steaua II împotriva celor de la Clinceni. Senegalezul în vîrstă de 25 de ani a fost folosit în repriza a doua şi a făcut cuplu în apărare cu Stegaru. Avîndu-l adversar direct pe fostul stelist Marius Luca, Tall nu a făcut o partidă ieşită din comum, dar nici nu a impresionat într-un joc disputat pe terenul sintetic din Ghencea.

"Pe jos deficitar, pe sus imbatabil"
Adversarul său direct, Marius Luca (32 de ani), fostul atacant al Stelei din urmă cu 10 ani, a acceptat să-l descrie pe african. "Senegalezul mi s-a părut destul de tare. Are vînă, am simţit-o pe pielea mea în cîteva dueluri. A stat mereu aproape de mine, a reuşit cîteva deposedări, dar n-a impresionat. Pe jos e mai deficitar, dar în duelurile aeriene a făcut faţă. E şi mare, are 1,90! E clar că se simtea stingher la primul joc alături de stelişti. A pasat doar înapoi, la siguranţă, nu a încercat nimic deosebit. Nu poţi spune mare lucru după doar o repriză, dar nu cred că este un jucător slab", a zis Luca.

"Departe de Goian sau de Ghionea"
Un alt martor la "debutul" lui Gora Tall a spus însă că "e departe de Goian sau de Ghionea. E clar că nu are tehnica acestora, nu e capabil să iasă cu mingea la picior din defensivă sau să dea o pasă lungă. Pînă la urmă, singurul lui atu îl reprezintă înălţimea. Cel puţin, asta a arătat în repriza împotriva Clinceniului".

1,79 metri e înălţimea lui Marius Luca, adversarul pe care Tall l-a marcat ieri. Traore, "vîrful" pe care Tall va trebui să-l anihileze mîine seară, are 1,98 metri

3 antrenamente alături de Jelev şi compania va fi făcut Tall pînă la ora meciului de mîine seară cu CFR Cluj

E în lot pentru derbyul cu CFR
Tehnicianul roş-albaştrilor, Mihai Stoichiţă l-a oprit pe Gora Tall în lotul pentru meciul cu CFR Cluj de mîine seară. Senegalezul ar putea să joace titular în centrul defensivei alături de bulgarul Jivko Jelev, însă "Lippi" mai are şi varianta cuplului Tudose-Jelev. Steliştii au ajuns aseară la Cluj-Napoca, iar astăzi au programată o şedinţă de pregătire.

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!