INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER CITY

Emoții cu Haaland » Scos la pauză și incert pentru derby-ul cu Arsenal

Erling Haaland/ foto Imago Images

Articol de - Publicat luni, 13 februarie 2023 17:16 / Actualizat luni, 13 februarie 2023 17:35

Erling Haaland (22 de ani), atacantul lui Manchester City, a fost schimbat la pauza meciului cu Aston Villa, scor 3-1, și este incert pentru derby-ul cu Arsenal (miercuri, ora 21:30).

După meci, Pep Guardiola a dezvăluit că Haaland a primit o lovitură dură în prima repriză cu Aston Villa și nu a vrut să riște cu o accidentare mai gravă. Atacantul scandinav este incert pentru meciul cu Arsenal din Premier League, primul dintre cele două echipe în acest sezon de campionat.

S-a întors în Ștefan cel Mare după nouă ani și anunță: „Vreau play-off-ul, apoi promovarea!”
TRANSFER

„Tunarii” au un avans de 3 puncte față de „cetățeni”, după ce au făcut doar 1-1 cu Brentford.

Haaland, incert pentru derby-ul cu Arsenal

„Erling a primit o lovitură dură și îl vom evaluat zilele următoare. Am vorbit cu medicii echipei la pauza meciului cu Aston Villa. Mi-au zis că avem 3-0 și poate nu vrem să riscăm. Am fost de acord.

Nu cred că este accidentat grav, dar vom vedea. Să sperăm că poate fi în teren pentru meciul cu Arsenal, dar dacă nu este pregătit sau dacă există vreun risc, nu va juca”, a declarat Pep Guardiola la finalul meciului cu Aston Villa, citat de Daily Mail.

Haaland nu a marcat cu Aston Villa, dar a dat o pasă decisivă la golul de 2-0, marcat de Gundogan. Erling este golgeterul Premier League, cu 25 de goluri.

VIDEO. Rezumat: Manchester City - Aston Villa 3-1

Decisiv! Jucătorul transformat de Xavi într-un marcator cu o precizie formidabilă: „Muncește în defensivă și apare și la finalizare”

„Chiricheș s-a descurcat în misiunea imposibilă cu Napoli”. Ce note a primit căpitanul naționalei după meciul cu liderul Seriei A

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!