INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Aston Villa, ca Universitatea Craiova! » Remontada care îi aduce cu un pas mai aproape de prezența în Champions League

Jhon Duran sărbătorește golul egalizator cu Liverpool. Sursă foto: Imago +8   FOTO
Jhon Duran sărbătorește golul egalizator cu Liverpool. Sursă foto: Imago

Articol de - Publicat marti, 14 mai 2024 00:06 / Actualizat marti, 14 mai 2024 01:04

Aston Villa și Liverpool au oferit o partidă „de colecție” pe Villa Park, scor 3-3. A fost penultimul joc al germanului Jurgen Klopp pe banca celor de la Liverpool, echipă fără obiectiv în acest final de sezon.

Acest rezultat o duce pe Villa cu un pas mai aproape de Champions League, fiind în așteptarea unui rezultat favorabil la Tottenham - Manchester City, partidă ce se va disputa mâine, de la ora 22:00.

Mihai Rotaru, ieșire virulentă după meciul cu Farul: „Știți cum este poreclit în Bănie?”
FARUL - UNIVERSITATEA CRAIOVA 3-3

Villa, un pas mai aproape de Champions League

„Cormoranii” au deschis rapid scorul, după un autogol provocat de campionul mondial Emiliano Martinez. Youri Tielemans a restabilit egalitatea în minutul 12. În minutul 23, batavul Cody Gakpo a readus echipa lui Klopp în avantaj. 3-1 s-a făcut în startul reprizei secunde, tânărul Quansah reușind să puncteze.

Finalul de joc i-a aparținut trupei lui Unai Emery: intrat în minutul 79, Jhon Duran a reușit o „doppietta” în minutele 85 și 88. Astfel, columbianul în vârstă de 20 ani a „incendiat” finalul partidei.

Cu acest rezultat, Villa așteaptă un pas greșit al celor de la Spurs mâine, pentru a-și asigura prezența în Champions League. Tottenham, echipa unde evoluează Radu Drăgușin, o va întâlni pe Manchester City.

Partida este extrem de importantă și pentru „cetățeni” în ecuația luptei la titlu cu Arsenal, chiar marea rivală nord-londoneză a formației lui Ange Postecoglu. Partida se va disputa de la ora 22:00

Ultima dată „leii” din Birmingham au participat în cea mai tare competiție intercluburi din lume în sezonul 1982-1983, primul după triumful din 1982. În finala din 1982, britanicii s-au impus în fața celor de la Bayern Munchen, 1-0, reușita fiind semnată de atacantul Peter Withe.

VIDEO. Premier GSP » Ion Alexandru: „Eu nu l-aș mai fi primit niciodată la un club după ce a făcut!”

Manchester United - Arsenal 0-1 » „Tunarii” câștigă la limită pe „Old Trafford” și mută presiunea pe City! Final DE FOC în Anglia
PREMIER LEAGUE
Erik ten Hag răspunde contestatarilor: „Cine mă cere plecat nu are nicio cunoștință despre fotbal”
MANCHESTER UNITED

Rezultat șoc în optimi la Roland Garros! 6-0, 6-0 în 40 de minute
Tenis

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring