INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Laporta, în ziua în care Barcelona a împlinit 124 de ani: „Dacă pățea Real Madrid asta...”

Joan Laporta, președintele de la Barcelona // foto: Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 29 noiembrie 2023 16:57 / Actualizat miercuri, 29 noiembrie 2023 18:15

Joan Laporta (61 de ani), președintele clubului Barcelona, a strecurat o înțepătură la adresa marii rivale, Real Madrid, în timpul unui discurs cu privire la arbitrajele recente din Spania.

Cel mai recent meci de campionat al Barcelonei, în deplasare cu Rayo Vallecano, s-a încheiat cu scorul de 1-1. Catalanii au fost conduși, au egalat în minutul 82 și au solicitat în două rânduri acordarea unor lovituri de pedeapsă.

Brigada de arbitri, în frunte cu „centralul” Jose Munuera Montero, a ignorat ambele solicitări de penalty, ceea ce a provocat frustrare în tabăra blaugrana.

Adrian Mititelu Junior a primit 3 suspendări URIAȘE!
FCU CRAIOVA

Joan Laporta, după deciziile din Rayo - Barcelona: „Dacă pățea Real Madrid asta...”

Astăzi, în cadrul unui eveniment dedicat aniversării a 124 de ani de existență a clubului, Laporta a făcut o trimitere la cele două faze. În cadrul discursului, președintele blaugrana a strecurat o înțepătură la adresa marii rivale, Real Madrid.

„Pe parcursul săptămânii s-a vorbit numai despre prostii, când ar fi trebuit să vorbim despre meciul cu Rayo, despre fazele de penalty cu Raphinha și Lewandowski. Dacă ar fi pățit Madridul asta, sunt sigur că s-ar fi vorbit toată săptămâna”, a afirmat Laporta, citat de MARCA.

Raphinha a fost doborât în careul advers de către Espino în minutul 90+4, în vreme ce Lewandowski fusese apucat de gât și pus la pământ de către Florian Lejeune. Catalanii n-au primit penalty în niciuna dintre faze.

Joan Laporta: „Avem moral de fier pentru Atletico Madrid și Girona”

Seara trecută, Barcelona a câștigat cu FC Porto, scor 2-1, și a obținut biletele pentru optimile Champions League.

„Ca să câștigăm trebuie să fim mult mai buni decât adversarii noștri, dar ei ne fac viața dificilă. Acum am obținut victoria cu Porto și avem un moral de fier pentru meciurile cu Atletico Madrid și Girona”, a spus Laporta despre situația sportivă a echipei.

Barcelona ocupă locul 4 în La Liga, cu 31 de puncte adunate în 14 etape, 4 sub Real Madrid. Pentru formația blaugrana urmează meciuri contra două dintre echipele aflate deasupra ei, Atletico Madrid (pe 3 decembrie) și Girona (10 decembrie).

Rezumatul VIDEO al meciului Rayo Vallecano - Barcelona

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Dan Petrescu, reacție șocantă în Liga Campionilor Asiei! Și-a insultat asistenții de pe banca de rezerve!
LIGA CAMPIONILOR ASIEI
Arbitrul VAR care a greșit la PSG - Newcastle a fost pedepsit. Ce decizie a luat UEFA
PSG - NEWCASTLE 1-1

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!