INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

ȘOC în Premier League! Câte goluri a putut să încaseze Manchester United de la locul 14

Manchester United a fost umilită de Crystal Palace, scor 0-4, în etapa #36 din Premier League/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat luni, 06 mai 2024 23:50 / Actualizat marti, 07 mai 2024 00:10

Manchester United a fost umilită de Crystal Palace, scor 0-4, în etapa #36 din Premier League.

United e în luptă pentru un loc de Conference League, însă deplasarea de la Londra s-a sfârșit prost pentru elevii lui Ten Hag. „Diavolii” au fost învinși clar de una dintre cele mai în formă echipe din Premier League, care a ajuns la 4 victorii și un egal în ultimele 5 meciuri.

Xabi Alonso îl vrea la Leverkusen pe fostul fotbalist din Superliga! Negocierile au început
Mercato

Manchester United, umilită de Crystal Palace

Michael Olise a deschis scorul pentru Palace încă din startul meciului, în minutul 12, din pasa lui Munos. Mateta, vârful lui Crystal Palace, a făcut 2-0 cu 5 minute înainte de pauză.

Ten Hag nu a schimbat nimic la reluare, iar titularii nu au reușit să facă nimic nici în repriza a doua. Gazdele au marcat pentru 3-0 prin Mitchell, apoi Olise a reușit „dubla” în minutul 66.

La fel de șocante sunt și statisticile meciului, nu doar scorul. United a fost, practic, zdrobită. Palace a avut 18 ocazii de gol, față de 7 ale oaspeților, și 10 șuturi pe poartă, față de două ale lui United. Elevii lui ten Hag au avut posesia superioară, 58%, dar fără folos.

Umilință pentru Manchester United, ajunsă pe locul 8 în Premier League. „Diavolii” au 54 de puncte, la egalitate cu Chelsea dar cu un golaveraj mai slab. Newcastle e pe locul 6, cu 56 de puncte.

Tottenham, echipa de pe 5, loc de Europa League, are 60 de puncte.

Ten Hag rămâne la Manchester United

În ciuda unui sezon modest, Erik ten Hag nu va pleca de la Manchester United, potrivit informațiilor din Anglia. Bayern l-ar fi avut pe listă pe olandez, după ce Ralf Rangnick i-a refuzat pe nemți, dar Sky Sports a anunțat că ten Hag nu va pleca la vară.

El mai are contract până în 2025, iar în acest sezon mai poate câștiga doar Cupa Angliei. United dă peste Manchester City în finală.

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga