INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  METZ - PSG 0-2

Fluierat de propriii suporteri, Boloni a urmărit două meciuri în același timp: „Le-am cerut scorul!”

Ladislau Boloni, foto: Imago Images

Articol de - Publicat luni, 20 mai 2024 10:47 / Actualizat luni, 20 mai 2024 10:47

Antrenorul lui Metz, Ladislau Boloni, a vorbit despre emoțiile pe care le-a trăit în duelul de la distanță cu Lorient pentru evitarea retrogradării directe din Ligue 1.

Ladislau Boloni s-a salvat cu Metz de la retrogradarea directă, însă a tremurat până în ultima secundă! La propriu! Echipa sa n-a avut nicio șansă în meciul cu PSG, 0-2, iar contracandidata Lorient a făcut scor cu Clermont, 5-0, dar mai avea nevoie de un gol pentru a-l trimite pe Boloni direct în Ligue 2.

Becali a renunțat la Louis Munteanu și vrea în grupele Ligii cu atacant din play-out: „Îl aduc peste capul staff-ului”
FCSB

Metz s-a salvat abia la al cincilea criteriu de departajare, golurile înscrise în deplasare în duelurile directe, dar pentru a rămâne în Ligue 1 va trebui să dispute un baraj. St. Etienne este calificată în finala play-off-ului din Ligue 2. Acolo va da peste învingătoarea dintre Rodez și Paris, iar mai departe le va ieși în cale Metz.

Ladislau Boloni: „În viață, primești ceea ce poți, nu ceea ce vrei”

„Am numărat minutele și uneori le-am cerut colegilor scorul. Eram îngrijorat, așteptam finalul meciului. Le-am spus jucătorilor că nu este normal să-i felicit după o înfrângere, dar am făcut-o oricum pentru că am reușit să fim mai echilibrați în repriza secundă. Parisul a dominat, dar am rezistat”, a declarat Boloni.

Publicul i-a fluierat pe jucători în momentele în care trăgeau de timp, dar antrenorul român a explicat: „Când eram copil, unul dintre profesorii mei mi-a spus: «În viață, primești ceea ce poți, nu ceea ce vrei». Evident că vrem să câștigăm acasă, dar din când în când, faci ce poți, e mai înțelept. Nu am pretenții față de public și suporterii au dreptul să-și spună părerea, a fost poate și de teama rezultatului de la Lorient”.

Ladislau Boloni a recunoscut că primul gol al lui PSG i-a dezorientat pe jucătorii săi

Cum și-a făcut planul Boloni? „Fiecare minut petrecut fără a primi gol ne ducea mai aproape de baraj. Ne-am dorit să treacă timpul, să păstrăm și mingea, să fim oportuniști, să facem tranziții rapide spre atac. PSG nu a pierdut în deplasare în acest sezon, este un adevăr pe care îl știe toată lumea.

Trebuia să fim echilibrați, dar nu am reușit în prima repriză. Ne-a dezorientat acel gol căzut din cer. A fost ca o lovitură de ciocan și au continuat să ne străpungă pe partea dreaptă. La pauză le-am spus jucătorilor că evoluția de până atunci nu ne dă dreptul să sperăm la mai mult. Le-am zis că trebuie să alergăm, să intrăm în dueluri, să punem piciorul, să suferim. Dacă nu avem asta, atunci nu merităm”.

Ladislau Boloni: „Avem nevoie de războinici la baraj”

Barajul? „Nu am o baghetă magică. Ne vom odihni. Știu că există oboseală mentală după acest campionat. Am câștigat puțin timp și ne-am dori să ne relaxăm creierele puțin.

Avem nevoie de războinici. Vom depune eforturi pentru a fi, de asemenea, într-o stare de spirit bună”, declarat Boloni.

VIDEO. Laszlo Dioszegi despre visul de a-și aduce idolul copilăriei, pe Laszlo Boloni, la Sepsi: ”Am avea de învățat. Să vină pe orice funcție”

Mai puteți citi:

Andrei Vlad, pus la colț de Gigi Becali după Rapid – FCSB: „Să se ducă și el undeva”

Pep Guardiola, cu lacrimi în ochi la plecarea marelui rival Jurgen Klopp: „O parte importantă a vieții mele!”

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!