INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  EMPOLI - NAPOLI 0-2

Ce notă a primit Răzvan Marin în presa italiană, după Empoli - Napoli 0-2: „S-a salvat cu luciditatea avută în anumite situații”

Răzvan Marin (26 de ani), mijlocașul celor de la Empoli, a avut o evoluție apreciată în meciul pierdut de echipa lui, scor 0-2, pe teren propriu, în fața celor de la Napoli, în runda cu numărul 24 din Serie A. Foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 26 februarie 2023 10:48 / Actualizat duminica, 26 februarie 2023 11:55

Celebra publicație italiană Gazzetta dello Sport i-a acordat mijlocașului naționalei României nota 6, una dintre cele mai mari din jucătorii utilizați de Empoli în fața liderului detașat din Serie A. Răzvan Marin a fost integralist în meciul contra formației de lângă Vezuviu.

Scandal după Real Madrid - Atletico Madrid: „Așa arată piciorul «agresorului» nostru”
REAL MADRID - ATLETICO MADRID 1-1

Evoluția lui Răzvan Marin în Empoli - Napoli, în viziunea Gazzetta dello Sport: „S-a salvat cu luciditatea avută în anumite situații”

„S-a salvat cu luciditatea avută în anumite situații. S-a chinuit în duelurile inegale cu Anguissa, însă a adus puțină logică în jocul lui Empoli”, au scris cei de la Gazzetta dello Sport despre Răzvan Marin.

Empoli, cu Răzvan Marin titular, nicio șansă în fața lui Napoli

Napoli a început în atac meciul și a deschis scorul în minutul 17. Fundașul Ismajli și-a trimis mingea în propria poartă, după o centrare puternică venită din flancul drept. Liderul din Serie A s-a desprins 11 minute mai târziu.

Kvaratskhelia a șutat din marginea careului, portarul Vicario a respins cu dificultate, dar mingea a ajuns la golgeterul Osimhen, care a marcat fără emoții. Napoli a continuat atacurile și a fost aproape de 3-0. Stoperul Kim a trimis cu capul după un corner, dar mingea a lovit transversala.

După pauză, oaspeții au rămas în 10, însă Empoli nu a avut forța necesară să profite. Echipa lui Răzvan Marin a ținut de minge, dar nu s-a apropiat periculos de poarta lui Napoli. Mario Rui a fost trimis la cabine pentru un fault dur la Caputo.

Arbitrul a avut nevoie de intervenția VAR pentru a luat decizia corectă. Cu om în minus, tot Napoli a fost mai aproape de gol, prin Osimhen și Simeone. Argentinianul a ratat o mare șansă, dar portarul Vicario a respins.

S-a terminat 2-0 pentru napoletani, care au 65 de puncte în fruntea clasamentului, 18 peste Inter, care joacă astăzi, de la ora 13:30 pe terenul celor de la Bologna. Empoli e pe 12, cu 28 de puncte.

Clasamentul din Serie A

VIDEO. Rezumat: Empoli - Napoli 0-2

Sergio Aguero dă din casă: „Acolo ar vrea să joace Messi după ce îi expiră contractul cu PSG”

Portarul lui Atletico Madrid contestă arbitrajul din derby-ul cu Real: „Poate că în următorul derby vom intra pe teren direct în 10 oameni”

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!