INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PSG

VIDEO Dani Alves, fotbalistul bun la toate » Într-un an jumătate a jucat în absolut toate compartimentele la PSG: de la portar la atacant

Articol de GSP - Publicat marti, 29 ianuarie 2019 19:26

Dani Alves (35 de ani) este de un an și jumătate la PSG, unde în 52 de meciuri a marcat de 5 ori. Brazilianul care a mai trecut în cariera sa pe la Juventus, Barcelona și Sevilla s-a transformat în omul bun la toate pentru campioana Franței.

În doar un an și jumătate Dani Alves a jucat în absolut toate compartimentele pentru PSG.

A fost portar, fundaș dreapta, mijlocaș dreaptaș și chiar atacant într-un sistem 4-3-3. A început ca mijlocaș dreapta, însă a fost mutat oriunde antrenorul a avut nevoie.

Portar a evoluat într-un meci de Cupa Franței, câștigat de PSG, 4-1, pe 6 februarie 2018. Kevin Trapp fusese eliminat în minutul 90, așa că Dani Alves a luat mănușile în mâini și a intrat în poartă.

dani alves psg

38 de trofeea câștigat Dani Alves în cariera sa, fiind cel mai decorat jucător în activitate

Tragedie în fotbalul românesc! Jucătorul din Liga a 2-a a murit înecat în râul Olt
Liga 2

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring