INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »

VIDEO Liverpool a zdrobit-o pe Norwich în primul meci cu VAR din istoria Premier League

Articol de - Publicat sambata, 10 august 2019 10:37

Liverpool s-a impus lejer în prima partida a noului sezon din Premier League în fața lui Norwich, scor 4-1 ('7 Hanley AG, '19 Salah, '28 Van Dijk, '42 Origi / '64 Pukki).

Nou-promovata Norwich a încercat în limita posibilităților să facă față campioanei Europei pe Anfield, însă erorile grave din apărare i-au costat grav.

Echipa antrenată de Jurgen Klopp a început norocos meciul, fiind beneficiara unui autogol semnat de fundașul Grant Hanley (27 de ani). Ulterior, Mohamed Salah (27 de ani, atacant) a înscris la capătul unei combinații superbe cu Roberto Firmino (27 de ani, atacant), iar Van Dijk (28 de ani, fundaș central) și Divock Origi (24 de ani, atacant) au înscris cu capul din interiorul careului. La pauză, Liverpool conducea cu 4-0!

Golul de onoare al lui Norwich a venit în minutul 64, când Teemu Pukki (29 de ani, atacant) a rămas liber în careul vicecampioanei Angliei și a trimis un șut plasat la colțul lung.

VAR, PREMIERĂ PENTRU NOUL SEZON DIN ANGLIA

Sezonul 2019-2020 din Premier League vine cu o noutate însemnată: toate meciurile vor dispune de tehnologia arbitrajului video!

Însă aceasta va fi folosită cu moderație, pentru a se pierde cât mai puține minute. Astfel, Comisia de Arbitri (PGMOL) nu-i oferă decât trei reluări la viteză normală centralului.

Dacă arbitrul nu se edifică asupra verdictului, mai are o şansă. Poate apela la reluările la relanti, dar nici aici mai mult de trei. În cazul în care tot nu se elimină dubiile, atunci va rămâne decizia iniţială luată de central în teren.

Vezi și:

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!