INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID - MANCHESTER CITY

Rodrygo, declarație de dragoste pentru Real Madrid: „Când îmbraci acest tricou, e imposibil să te dai bătut”

Rodrygo (21 ani),
Rodrygo (21 ani), Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat joi, 05 mai 2022 09:30 / Actualizat joi, 05 mai 2022 09:48

Real Madrid a revenit fabulos în meciul retur cu Manchester City și s-a calificat în finala Ligii Campionilor, scor 3-1, 6-5 la general. Rodrygo (21 ani) a fost unul dintre eroii madrilenilor, înscriind două goluri pe final de meci.

După reușita lui Mahrez (73), „cetățenii” conduceau cu 5-3 la general, iar problema calificării părea rezolvată pentru formația lui Guardiola. În minutul 90 însă, Rodrygo a egalat, pentru ca tot el, câteva momente mai târziu, să trimită meciul în prelungiri.

Salah, mesaj la miezul nopții pe Twitter, după calificarea lui Real Madrid în finala UCL » Ce le-a transmis spaniolilor
REAL MADRID - MANCHESTER CITY 3-1 (6-5 LA GENERAL)

Rodrygo, salvatorul lui Real Madrid: „Când îmbraci acest tricou, e imposibil să te dai bătut”

„Sunt foarte fericit că am reușit să marchez două goluri și să o duc pe Real Madrid acolo unde îi este locul, în finala Ligii Campionilor. Știu că băieții m-au felicitat, dar nici măcar nu mai știu ce mi-au spus pentru că nu-mi venea să cred ce s-a întâmplat. Până în minutul 90 eram eliminați, apoi am dat eu primul gol și am început să avem încredere că putem reveni.

Asta e cea mai bună versiune a mea în Champions League și sper să continui să înscriu.Când îmbraci acest tricou, este imposibil să te dai bătut. De acum înainte, ne mutăm atenția către finală. Mai avem două dueluri în campionat și le vom folosi pentru a ne pregăti pentru marele meci cu Liverpool”, a declarat Rodrygo după meci.

Rodrygo a intrat în istoria Ligii Campionilor

Conform specialiștilor de la Opta, Rodrygo a devenit primul jucător care marchează de două ori în minutul 90* al unui meci eliminatoriu din UEFA Champions League!

* Explicație: prelungirile dictate de arbitru sunt considerate a fi parte din minutul 90, de aceea se și notează astfel: 90+1, 90+2 etc.

Real Madrid l-a cumpărat pe Rodrygo în 2018, de la Santos, când avea doar 17 ani. 45 de milioane de euro a costat brazilianul!

Real Madrid a sărbătorit pe 30 aprilie, la Cibeles, titlul cucerit în campionatul spaniol. Acum, visează să celebreze acolo și un nou trofeu în Champions League.

VIDEO Imaginile serii cu Guardiola NU s-au văzut la TV » Incredibil ce urmărea pe monitor, după șocul de pe „Bernabeu”

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga