INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

Românii, la o remiză de salvarea de la retrogradare în Turcia! Gaziantep, succes capital în penultima etapă

Gaziantep, foto: X

Articol de - Publicat sambata, 18 mai 2024 21:37 / Actualizat sambata, 18 mai 2024 23:53

Gaziantep a învins-o pe Karagumruk, scor 3-1, în etapa #37 din campionatul Turciei, penultima din acest sezon. Florin Niță (36 de ani) și Alexandru Maxim (33 de ani) au jucat din primul minut, iar Deian Sorescu (26 de ani) a fost trimis pe teren în repriza secundă.

Succesul este extrem de important în lupta pentru evitarea retrogradării. În cazul unui rezultat de egalitate în ultima etapă, echipa românilor din Turcia se salvează de la retrogradare. Denis Drăguș (24 de ani) nu a evoluat din cauza unei suspendări generate de numărul de cartonașe galbene primite.

CFR Cluj - Farul Constanța 5-1 » „Manita în Gruia”! Testimonial pentru sezonul viitor?
CFR Cluj - Farul Constanța

Gaziantep se salvează de la retrogradare cu o remiză în ultima etapă din Turcia

După o primă repriză echilibrată, lipsită de mari ocazii, trupa lui Selcuk Inan, înlocuitorul lui Marius Șumudică, a deschis scorul în minutul 47, prin Ertugrul Ersoy (27 de ani). Deși oaspeții de la Karagumruk au rămas în inferioritate numerică în minutul 55, după eliminarea lui Federico Ceccherini (32 de ani), Marcao (29 de ani) a restabilit egalitatea în minutul 67.

Deian Sorescu a revenit în echipa lui Gaziantep două minute mai târziu, atunci când l-a înlocuit pe Lazar Markovic (30 de ani), iar Maxim a fost schimbat în minutul 90. Gazdele, cu Niță și Sorescu în teren, au dat lovitura în minutul 90, prin Marko Jevtovic (30 de ani). 3-1 s-a făcut la ultima fază, în minutul 90+9.

Jamiro Monteiro (30 de ani) a înscris golul descătușării pentru Gaziantep din pasa lui Deian Sorescu. S-a terminat 3-1 pentru Gaziantep, care a urcat pe locul 14, cu 41 de puncte după 37 de etape. Gaziantep se va deplasa pe terenul celor de la Pendikspor în ultima etapă, iar cu un egal e sigură de rămânerea în prima ligă din Turcia.

Are un avans de 3 puncte față de Hatayspor, ocupanta locului 17, primul care retrogradează și se salvează dacă va obține punctul necesar.

Clasamentul din campionatul Turciei

VIDEO. Miodrag Belodedici, declarații de la Muzeul Fotbalului

Spectacol în Bănie! 5 goluri și răsturnări de scor în Universitatea Craiova - Sepsi » Oltenii, victorie „amară” » Clasamentul FINAL din play-off
UNIVERSITATEA CRAIOVA - SEPSI 3-2
Primul jucător care pleacă de la FCSB! Confirmarea oficială a clubului: „Are oferte foarte bune, noi nu le puteam egala”
TRANSFER

Reporterii GSP au surprins scenele tensionate de la porțile arenei Wembley » Ce s-a întâmplat la câteva minute după finala UCL

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring