INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SERIE B

George Pușcaș a înscris din nou, după o lună

George Pușcaș a marcat pentru Bari // FOTO: Imago

Articol de - Publicat sambata, 13 aprilie 2024 17:47 / Actualizat sambata, 13 aprilie 2024 18:24

Atacantul George Pușcaș (28 de ani) a marcat azi pentru Bari, dar nu a putut să-și ajute echipa, care a pierdut, 1-2, contra celor de la Como.

Internaționalul român, împrumutat de Bari de la Genoa până la finalul sezonului, a fost integralist în partida din etapa a 33-a din Serie B.

Îl cer pe Drăgușin titular: „Să scăpăm de «Mickey Mouse»!” » Rivalul pe post al românului, scos vinovat pentru dezastrul de pe St James' Park: „Trebuie să o spun”
NEWCASTLE - TOTTENHAM 4-0

George Pușcaș a marcat pentru Bari

Și a reușit să marcheze un gol, din păcate prea târziu pentru echipa lui. Pușcaș a înscris în minutul 90 al meciului de la Como, când deja era 2-0 pentru gazde, după golurile marcate de Gabrielloni (38) și Da Cunha (60).

Vârful care speră la un loc în lotul pentru EURO 2024 a ajuns la două reușite pentru formația lui, în 11 meciuri. Malcom Edjouma, împrumutat de la FCSB, a jucat și el pentru Bari. A început ca rezervă și a intrat în minutul 54.

Cu 5 etape rămase până la final, Como e pe locul 2, care duce în Serie A, cu 64 de puncte. De partea cealaltă, Bari e pe locul 17, care duce la baraj, cu 35 de puncte.

Pușcaș a răsplătit încrederea antrenorului

Înainte meciului, antrenorul lui Bari, Giuseppe Iachini, a spus că presiunea îi afectează concentrarea atunci când se află în situația de marca, acesta fiind și motivul pentru care a stat doar pe bancă în etapa precedentă.

„Pușcas a jucat mereu. Cu Cremonese, am avut ocazia de a-l recupera pe Diaw, care este un atacant important pentru noi. După meciul de la Modena, în jurul lui Pușcaș se crease o presiune: am înțeles ce simte în acel moment și de aceea am preferat să le ofer spațiu lui Diaw și Colangiuli.

Sunt situații de moment în fotbal, ai nevoie de o pauză pentru a te scutura de anumite situații și apoi să începi din nou. Pușcas este absolut unul dintre noi și face parte din echipă, a revenit cu seninătatea și spiritul potrivite. Avem mare încredere în el că poate înscrie acele goluri care ne vor duce în față”, a explicat Giuseppe Iachini.

Match Quiz CFR Cluj - FCSB

Ești expert în Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe derby-ul CFR Cluj - FCSB și câștigă premiile puse în joc!