INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  LA LIGA

„Scenariu complicat”. Spaniolii au analizat cele 30 de minute ale lui Ianis Hagi în Rayo - Alaves

Ianis Hagi, în stânga, în Rayo - Alaves // foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 16 septembrie 2023 09:14 / Actualizat sambata, 16 septembrie 2023 09:23

Ianis Hagi (24 de ani) a evoluat aproximativ 30 de minute în meciul dintre Rayo Vallecano și Deportivo Alaves, câștigat de gazde cu 2-0.

Revenit de la echipa națională, acolo unde a fost titular în meciul dintre România și Kosovo, Ianis Hagi și-a trecut în cont un număr important de minute în meciul jucat de Alaves la Vallecas, în compania lui Rayo.

Ianis a fost aruncat în luptă în minutul 64, la 1-0 pentru adversari, și nu a putut schimba soarta partidei.

Fotbalistul din Dinamo - FCU Craiova care l-a impresionat pe Ilie Dumitrescu: „E «out of this world»”
DINAMO - FCU CRAIOVA 0-1

Ce au scris spaniolii despre Ianis Hagi după Rayo Vallecano - Deportivo Alaves

Decarul lui Alaves a avut 14 atingeri de balon, două pase reușite din 4 încercate, a câștigat jumătate dintre cele 6 dueluri la sol și a pierdut mingea în 6 rânduri. Cum li s-a părut spaniolilor evoluția lui Hagi?

Jurnaliștii de la Noticias de Alava i-au luat la rând pe jucătorii lui Alaves implicați în meciul de vineri seara. „De fiecare dată când a primit mingea a fost întâmpinat de un adversar. Lipsa de libertate nu i-a permis să-și arate calitatea. A fost un scenariu complicat pentru el”, au scris despre mijlocașul român.

Publicația locală El Correo i-a acordat nota 6 lui Ianis: „Momente de calitate și un voleu spre poartă. Trebuie să ofere mai mult, dar pare că poate să contribuie”.

Pentru Alaves urmează un meci pe teren propriu cu Athletic Bilbao. Duelul va avea loc vineri, 22 septembrie.

Mai multe știri despre stranieri:

Al 5-lea transfer realizat de Șumudică la Gaziantep

Veste proastă din Italia: fotbalistul român a suferit o fractură a peretului orbital la antrenament și a fost transportat la spital

Rezultat șoc în optimi la Roland Garros! 6-0, 6-0 în 40 de minute
Tenis

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring